Zacinanie wtryskiwacza Common Rail – jak odwiesić wtryskiwacz?
Mamy dla Ciebie ponad 4000 dostępnych wtryskiwaczy | |
Cena | Gotowe wtryskiwacze - od 190 zł Regeneracja wtryskiwaczy - 80 zł + części |
Czas realizacji | 24 - 48 godzin |
Gwarancja | 2 lata bez limitu kilometrów |
W naszej ofercie znajdziesz wtryskiwacze, pompowtryskiwacze oraz pompy Common Rail!
- nowe
- regenerowane na wymianę
- używane z gwarancją
Aby odwiesić wtryskiwacze należy poddać je czyszczeniu i regeneracji, a zatem należy:
- zdemontować wtryski przy pomocy środków uwalniających
- kompleksowo oczyścić wtryskiwacze metodą ultradźwiękową i termo-chemiczną
- wymienić uszkodzone elementy
- przeprowadzić testy (rozpylenia, porównawczych, przelewowych, ciśnienia) oraz pomiar obwodu elektrycznego.
W celu odwieszenia zaciętego wtrysku powinniśmy więc udać się do serwisu, który dysponuje urządzeniami diagnozującymi, kalibrującymi oraz czyszczącymi wtryski.
Wtryskiwacze oleju napędowego charakterystyczne dla systemu Common Rail to urządzenia, które są często i intensywnie eksploatowane pod wysokim ciśnienie. Ich praca warunkuje optymalne spalanie paliwa, natomiast wszelkie objawy zużytych bądź zniszczonych wtryskiwaczy powinny być dla odpowiedzialnych właścicieli diesli motywacją do poszukania cieszącej się zaufaniem, profesjonalnej pracowni, gdzie będzie możliwe przeprowadzenie wieloskładnikowej diagnostyki układu Common Rail oraz realizacja procesu regeneracji, naprawy bądź wymiany wtrysków. Działania te są niezbędne również w sytuacji, gdy objawy zabrudzonych wtryskiwaczy przyjmują postać zawieszenia wtrysków, o którym przeczytasz więcej w naszym artykule. Dzięki opracowanym przez nas informacjom na temat tego, czym objawia się zablokowany wtryskiwacz Delphi, Bosch lub Denso, oraz w kwestii, czy można jeździć uszkodzonym wtryskiem, uzyskasz podstawową wiedzę w zakresie optymalnego, rozsądnego użytkowania systemu Common Rail, na który kultura naszej jazdy ma znaczny wpływ.
1. Common Rail – kryteria poprawności działania układu wtryskiwaczy
Działający bez zarzutu układ wtrysków Common Rail to system, dzięki któremu Diesel jest obecnie jednostką napędową cieszącą się znacznym zainteresowaniem. Dostarczanie precyzyjnych ilości paliwa pod wysokim ciśnieniem, rozpylenie oleju napędowego oraz spalenie go w optymalnych warunkach komory paliwa to wytyczne, dzięki którym układ Common Rail zyskał ogromną popularność. Wszystko to brzmi w nieskomplikowany sposób, jak zatem działa układ CR w pojazdach? Wytwarzane ciśnienie zależy od generacji wtryskiwaczy, jego wartości należą do przedziału 1350-2200 barów, przy czym wtryski pierwszej generacji charakteryzują się najniższymi wartościami, natomiast ciśnienie 2200 barów wykorzystuje się w pracy wtryskiwaczy CRI3 , które zamieszczane są w pojazdach reprezentujących wysokie moce i osiągi. Prawidłowo działający układ Common Rail opiera się na współpracy listwy, która stanowi magazyn oleju napędowego, skąd paliwo jest wstrzykiwane do wtryskiwaczy. Wtryski następnie wielokrotnie rozpylają olej napędowy, a w silniku dochodzi do jego spalania. Za poprawne działanie wtryskiwaczy odpowiadają wszystkie elementy ich budowy, gdyż każda nieszczelność bądź zużycie eksploatacyjne w obszarze układu Common Rail może być dla niego zgubne.
2. Wtryskiwacze Common Rail i oznaki nieprawidłowego funkcjonowania
Co powinno wzbudzić czujność właścicieli pojazdów z silnikiem wysokoprężnym Diesla w zakresie działania wtryskiwaczy CR? Bez wątpienia objawy takie jak stukanie wtryskiwaczy, nieharmonijna praca jednostki napędowej, falowanie niskich obrotów, utraty mocy oraz emitowanie dymu o nadmiernie jasnej bądź ciemnej barwie wskazują na to, że posiadamy lejący wtrysk Common Rail, zablokowany wtryskiwacz bądź inny rodzaj awarii wtrysku. Objawy brudnych wtryskiwaczy LPG, benzyny czy diesla to symptomy, których nie można ignorować. Posiadacze samochodów z silnikami wysokoprężnymi często pytają nas, co oznacza stukanie wtryskiwaczy Common Rail, jak odwiesić wtryskiwacz, jak zapewnić długą żywotność wtryskiwaczy paliwa diesel oraz jak sprawdzić, który wtrysk stuka. Stale wzbogacana wiedza oraz autoryzacje światowych producentów wtryskiwaczy pozwalają nam udzielać na te pytania konstruktywnych odpowiedzi. Stukanie wtrysków to jeden z objawów zabrudzonych wtryskiwaczy, a typowy, metaliczny odgłos zazwyczaj jest wywoływany przez zaworki wtrysku, które zatraciły swoją szczelność. Lejące wtryski i objawy w 1.9 tdi to częsty temat rozmów klientów z fachowcami w serwisie. Inną, również budzącą zainteresowanie kwestię stanowi problem zawieszania się wtrysków. Na czym polega zacinanie się wtryskiwaczy Common Rail? Jest to kolejny skutek zabrudzonych wtryskiwaczy. W sytuacji, gdy osady, piasek oraz inne zanieczyszczenia przedostaną się do iglicy oraz dyszy rozpylającej w układzie Common Rail, stopniowo ograniczany jest zakres ruchu iglicy. Nieprawidłowości w owym ruchu określa się właśnie mianem zawieszenia wtrysku, który może przestać działać niezależnie od tego, czy przyjmuje pozycję zamkniętą, czy też otwartą. Zamknięty wtryskiwacz nie ma zdolności transportowania oleju napędowego, co silnik początkowo stara się kompensować pracą pozostałych wtrysków, lecz to działanie wpływa na przyspieszenie procesu ich zużycia. W sytuacji, gdy zawieszeniu ulegnie wtrysk w pozycji otwartej, olej napędowy znajduje drogę ujścia i spływa do silnika. Oba przypadki stanowią zagrożenie dla turbosprężarki, silnika i jego kluczowych elementów oraz zaworu EGR i filtra DPF/FAP współpracującego z katalizatorem. Warto podkreślić, że zazwyczaj zacięcia wtryskiwacza występują sporadycznie, jednak wraz z biegiem czasu użytkowania pojazdu z uszkodzonymi wtryskiwaczami, wtryski zawieszają się coraz częściej, naruszając struktury jednostki napędowej.
3. Odwieszanie wtryskiwacza w praktyce
Naprawa układu Common Rail niestety nie powinna być tematem przewodnim majsterkowania przy samochodzie we własnym garażu. Wtryski CR i ich naprawa wymagają nie tylko bogatej wiedzy, ale także sterylnych warunków pracy oraz specjalistycznych urządzeń diagnozujących, czyszczących oraz kalibrujących wtryskiwacze. Jak odwiesić wtryskiwacz Common Rail? To pytanie powinniśmy kierować do ekspertów, którzy dysponują szeroką gamą zaawansowanych technologicznie maszyn. Zawieszony wtryskiwacz to bezpośredni skutek zatarcia określonych elementów, których wymiana jest możliwa tylko w autoryzowanej pracowni. Najlepiej, jeśli nowe części będą pochodziły od producenta samych wtryskiwaczy, gdyż zastosowanie zamienników wątpliwej jakości wiąże się z ryzykiem nieskutecznej naprawy.
Wtryskiwacze Common Rail a wydatki
Zastosowanie w pojazdach układu Common Rail ma swoje uzasadnienie wyrażające się w uzyskiwaniu wysokich osiągów w silniku wysokoprężnym. Co prawda wtryskiwacze to elementy, które ulegają nadmiernemu wyeksploatowaniu oraz są podatne na uszkodzenia, warto jednak przyjrzeć się przyczynom awarii wtrysków Common Rail. Stosowanie się do zasad takich jak tankowanie wysokiej jakości oleju napędowego, odpowiednio częste wymiany oleju silnikowego oraz eco-driving to prosta droga do odsunięcia konieczności wymiany bądź napraw wtrysków. Jeśli dojdzie jednak do sytuacji, w których przyjemność z jazdy odbierają nam lejące bądź zawieszone wtryski, nie wahajmy się kierować do renomowanych pracowni, które przeprowadzą wszelkie naprawy szybko i fachowo.
Komentarze
Józek
Wystawiono Rok temu
Aby odwiązać zacinający się wtryskiwacz Common Rail, należy postępować według poniższych kroków: 1. Przygotuj narzędzia: Przed rozpoczęciem pracy należy przygotować odpowiednie narzędzia, takie jak klucz do wtryskiwaczy, ściągacz do wtryskiwaczy, czyścik do wtryskiwaczy, itp. 2. Przed rozpoczęciem pracy pamiętaj o odłączeniu akumulatora. 3. Zdemontuj wtryskiwacz: Należy odłączyć wtryskiwacz od układu Common Rail, odkręcając śruby mocujące i odłączając przewody elektryczne. 4. Oczyść wtryskiwacz: Należy dokładnie oczyścić wtryskiwacz z zanieczyszczeń i osadów, używając czyścika lub specjalnych preparatów do czyszczenia wtryskiwaczy. 5. Sprawdź uszczelniacz: Należy sprawdzić stan uszczelniacza i wymienić go, jeśli jest uszkodzony. 6. Zmontuj wtryskiwacz: Po dokładnym oczyszczeniu i wymianie uszczelniacza, należy zamontować wtryskiwacz z powrotem do układu Common Rail, zakręcając śruby mocujące i podłączając przewody elektryczne. 7. Sprawdź działanie: Po zmontowaniu wtryskiwacza należy sprawdzić jego działanie, odpalając silnik i obserwując pracę wtryskiwacza.
Czy ta opinia była pomocna?
Edek
Wystawiono 4 lata temu
U mnie właśnie w Hondzie Civic zauważyłem spadek mocy i wyższe spalanie hmm...pewnie będą wtryski do wymiany, ile tak mniej więcej jeden wtryskiwacz Bosch do Hondy u Was kosztuje?
Czy ta opinia była pomocna?
Filip
Wystawiono 4 lata temu
Ja też miałem problem z zablokowanym wtryskiwaczem delphi, jednak dzięki waszym wskazówkom bez problemu się z tym uporałem.
Czy ta opinia była pomocna?
Sasza
Wystawiono 5 lat temu
Dobry. Jak sprawdzić który wtrysk jest uszkodzony, bo chyba mam zablokowane wtryskiwacze?
Czy ta opinia była pomocna?
Jurij
Wystawiono 5 lat temu
Rysiek najlepiej na serwis. Znajdą stukający wtryskiwacz i od razu naprawią :o) zablokowane wtryskiwacze to taka trochę bomba dla common rail...
Czy ta opinia była pomocna?
Rysiek
Wystawiono 5 lat temu
Mam takie pytanie. Jak sprawdzić który wtrysk stuka? Trzeba podejchać na serwis, czy można to zrobić samemu?
Czy ta opinia była pomocna?
Ifka
Wystawiono 5 lat temu
Nie wiedziałam, że da się odwiesić wtrysk, dobre te Wasze artykuły, aż chce się czytać :)
Czy ta opinia była pomocna?
ryba
Wystawiono 5 lat temu
Pamiętam jak tata zawsze mi powtarzał żeby nie piłować tak auta, bo padnie sprzęgło i wtryski właśnie ;D
Czy ta opinia była pomocna?
Paweł
Wystawiono 5 lat temu
Kurcze z tymi wtryskiwaczami to problem dosyć duży, jak się je zaniedba.
Czy ta opinia była pomocna?
Paweuuu
Wystawiono 5 lat temu
U mnie też tak coś stukało we wtryskiwaczach i mechanik polecił ten serwis regeneracji. Dzień czekania na naprawę i po problemie, polecam
Czy ta opinia była pomocna?