Wtryskiwacze CR - sprawny silnik to podstawa!
Wtryskiwacze CR to kluczowe elementy układu wtryskowego, który jest obecnie standardem w silnikach Diesla. Odpowiadają one za precyzyjną regulację ilości paliwa podawanego do komory spalania w odpowiednim momencie. Prawidłowe działanie wtrysków ma kluczowe znaczenie dla sprawności silnika i jego ekonomiczności. Dzięki nim jednostka napędowa pracuje płynnie, równomiernie i wydajnie. Wtryskiwacze Common Rail zapewniają również niskie zużycie oleju napędowego i ograniczają emisję spalin. Jak sprawdzić, czy wtryskiwacz działa? Otóż możesz wykonać test przelewowy albo po prostu umówić się na diagnostykę do serwisu. Zakłada się, że prawidłowe właściwości wtryskiwaczy powinny wynosić nie więcej niż +/- 1,5 do 2,5 mg/suw.
Mamy dla Ciebie ponad 4000 dostępnych wtryskiwaczy | |
Cena | Gotowe wtryskiwacze - od 190 zł Regeneracja wtryskiwaczy - 80 zł + części |
Czas realizacji | 24 - 48 godzin |
Gwarancja | 2 lata bez limitu kilometrów |
Za co odpowiadają wtryskiwacze w pojeździe?
Wtryskiwacze są istotnymi komponentami w silnikach wysokoprężnych. Dozują i rozpylają paliwo w silniku spalinowym, a także odpowiadają za to, aby odpowiednia ilość paliwa została podana w odpowiednim momencie cyklu pracy do komory spalania. Wtryskiwacze są połączone z pompą paliwa przewodem wysokiego ciśnienia. Jeśli są niesprawne, występuje ryzyko uszkodzenia jednostki napędowej.
Jak pracuje silnik z uszkodzonym wtryskiem / wtryskiwaczami?
Silnik ma trudności z utrzymaniem równych obrotów, z uruchomieniem (nieważne czy jest zimny, czy rozgrzany), a także potrafi zgasnąć na biegu jałowym. Dodatkowo z rury wydechowej może wydostawać się dym o zabarwieniu białym lub czarnym. Co więcej, kierowca prawdopodobnie będzie słyszał stuki spod maski auta. Ogólnie rzecz biorąc, jazda z uszkodzonymi wtryskiwaczami jest niebezpieczna i niekomfortowa dla osób przebywających w samochodzie. Natychmiast reaguj, gdy tego typu symptomy pojawią się w Twoim pojeździe.
Co powoduje uszkodzenie wtryskiwaczy?
Usterka wtrysków może być spowodowana przez wiele czynników, w tym:
1. Niskiej jakości paliwo, w którym mogą być np. woda, cząstki metalu, cząstki węgla lub kwasy, doprowadzi do szybszego zużycia wtrysków.
2. Zatkany filtr paliwa – jego zadaniem jest usuwanie zanieczyszczeń z paliwa, ale jeśli nie jest on sprawny, to nie będzie mógł skutecznie filtrować paliwa, przez co wtryski szybciej się zniszczą. Jakie jest wniosek? Otóż należy pamiętać o regularnej wymianie filtra paliwa.
3. Nieprawidłowa praca układu paliwowego - przykładowo źle ustawiony regulator ciśnienia paliwa może prowadzić do uszkodzenia wtryskiwaczy.
4. Zbyt długa eksploatacja pojazdu – niestety wtryskiwacze wraz z innymi podzespołami nie będą pracowały dożywotnio. Trzeba mieć na uwadze, że wtryski są w stanie wytrzymać około 200 tysięcy kilometrów. Po tym okresie albo będą się nadawały do regeneracji, albo do wymiany.
Komentarze