Jak sprawdzić, czy wtryskiwacz działa?
Mamy dla Ciebie ponad 4000 dostępnych wtryskiwaczy | |
Cena | Gotowe wtryskiwacze - od 190 zł Regeneracja wtryskiwaczy - 80 zł + części |
Czas realizacji | 24 - 48 godzin |
Gwarancja | 2 lata bez limitu kilometrów |
W naszej ofercie znajdziesz wtryskiwacze, pompowtryskiwacze oraz pompy Common Rail!
- nowe
- regenerowane na wymianę
- używane z gwarancją
Aby sprawdzić, czy wtryskiwacz jest sprawny, należy poddać weryfikacji parametry jego pracy przy pomocy testera diagnostycznego. W przypadku jakichkolwiek nieprawidłowości tester wyświetli odpowiedni kod błędu, na podstawie którego łatwiej zlokalizować źródło usterki. Działanie wtrysków można sprawdzić także w przydomowym garażu, jednak trzeba znać poprawne, zalecane przed producenta, wartości dawki paliwa. W tym celu kontrolujemy stan przelewów wtryskiwaczy za pomocą testów przelewowych, których przebieg opisaliśmy poniżej. Najdokładniejszą metodą sprawdzania parametrów wtryskiwaczy jest test przeprowadzany na stanowisku probierczym. W tym przypadku wymontowane wtryski instaluje się na urządzeniu, które sprawdza wartości wtrysków na każdym etapie pracy silnika (przy różnych obciążeniach). Po zakończonych pomiarach otrzymujemy wydruk ze stołu probierczego zawierający opis wszystkich parametrów wtryskiwaczy.
Jak sprawdzić, czy wtryski wymagają czyszczenia? – Sprawdzenie wtrysków diesel
Najszybszym sposobem sprawdzenia sprawności wtryskiwaczy, jest podłączenie testera diagnostycznego. Aby skorzystać z tej metody badania, należy udać się do serwisu samochodowego, najlepiej takiego, który zajmuje się silnikami wysokoprężnymi. Zastanawiając się nad tym, czy wtryski wymagają czyszczenia, należy też zwrócić uwagę na zachowanie naszego pojazdu. Istnieje bowiem kilka objawów, które sugerują usterkę w obrębie układu paliwowego, a w tym wtryskiwaczy. Poniżej opisaliśmy kilka typowych oznak niesprawnych wtrysków, które mogą informować o konieczności czyszczenia, czy też wymiany zużytych elementów.
1. Uszkodzone wtryski objawy – Jak sprawdzić wtryski domowym sposobem?
Uszkodzone wtryskiwacze przestają poprawnie dawkować paliwo, przez co silnik zaczyna szarpać i pracować nierówno. Niesprawne wtryski zapewnią nam kilka niedogodności w czasie jazdy, jak np., utrata mocy, gaśnięcie auta, o wiele gorsze osiągi, czy większe dymienie z wydechu. Uszkodzone wtryskiwacze pracują też znacząco głośniej, więc spod maski możemy usłyszeć dziwne stukanie. Aby sprawdzić, czy wtryski dostarczają silnikowi odpowiednią ilość paliwa, możemy przeprowadzić domowe testy przelewowe. Wystarczy dysponować plastikowymi rurkami oraz zbiorniczkami z miarką. Rurki podpinamy do przewodów przelewowych i po uruchomieniu silnika czekamy, aż paliwo zacznie napływać do menzurek. Niewłaściwa ilość paliwa danym pojemniku wskaże uszkodzony wtrysk.
2. Wtryskiwacz – działanie i kontrola – Jak sprawdzić, czy wtrysk leje?
Wtryskiwacz to jeden z podzespołów układu paliwowego, który odpowiada za dostarczenie właściwej dawki paliwa bezpośrednio do komory spalania. Najnowsze generacje wtrysków pracują pod bardzo dużymi obciążeniami, są wrażliwe na zabrudzenia i kiepskiej jakości paliwo. Aby mogły pracować w pełni wydajnie i prawidłowo należy dbać o ich czystość, regularnie wymieniać oleje i filtry oraz kontrolować stan techniczny co 100 – 150 tys. km. W wyniku gromadzenia się na wtryskach zabrudzeń częstą awarią są tak zwane lejące wtryski, co oznacza, że podaję zbyt dużą dawkę paliwa. Aby sprawdzić, czy gorsza praca silnika spowodowana jest lejącymi wtryskami, należy sprawdzić drożność iglicy.
Komentarze
Marek
Wystawiono 2 lata temu
Można sprawdzić działanie wtryskiwacza poprzez pomiar ciśnienia paliwa, przepływu paliwa, spalania paliwa oraz bezpośrednią obserwację pracy wtryskiwacza podczas uruchamiania silnika. Jeśli występują nieprawidłowości w którymś z tych parametrów, może to świadczyć o problemie z wtryskiwaczem. W celu dokładnej diagnostyki warto skontaktować się z profesjonalnym warsztatem samochodowym.
Czy ta opinia była pomocna?