Problem z silnikiem po wymianie wtrysków – co może być przyczyną?
Nierówna praca silnika po wymianie wtryskiwaczy paliwa najczęściej jest spowodowana:
- Błędnym zakodowaniem wtryskiwaczy, co oznacza to, że wtryski nie zostały ze sobą zsynchronizowane i ich parametry różnią się od siebie, co się odbija na pracy silnika. Wymiana wtryskiwaczy paliwa bez zakodowania jest zdecydowanie nie zalecana.
- Niesprawne wtryskiwacze, niestety zdarza się, że nawet nowe wtryski mogą być wadliwe. Należy sprawdzić je pod kątem poprawnego dawkowania paliwa oraz rozpylania.
- Nieszczelności w układzie paliwowym, wszelkie nieszczelności mogą powodować przedostawanie się powietrza do układu, co zakłóca pracę wtrysków.
- Nieumiejętnym montażem wtrysków w gnieździe.
- Uszkodzenie innych elementów silnika, problemy z jednostką napędową mogą także być spowodowane uszkodzeniem innych podzespołów, jak pompa paliwa, czujniki bądź przewody elektryczne.
Mamy dla Ciebie ponad 4000 dostępnych wtryskiwaczy | |
Cena | Gotowe wtryskiwacze - od 190 zł Regeneracja wtryskiwaczy - 80 zł + części |
Czas realizacji | 24 - 48 godzin |
Gwarancja | 2 lata bez limitu przejechanych kilometrów |
Po wymianie wtrysków szarpie
Jeżeli pominięty zostanie kluczowy krok, jakim jest adaptacja, objawy niezakodowanych wtrysków będą łatwo zauważalne. Nie tylko w postaci szarpania czy drgania silnika, ale też kłopotów z uruchomieniem, podwyższonego spalania paliwa, nadmiernej emisji spalin z rury wydechowej, zaświeconej kontrolki ,,check engine’’ czy wyraźnego spadku mocy samochodu. W takiej sytuacji związek pomiędzy wymianą wtryskiwaczy paliwa, a nierównym działaniem silnika wydaje się oczywisty. Warto jednak wziąć pod uwagę również to, że te symptomy mogą wynikać także z uszkodzenia pompy wysokiego ciśnienia, dlatego zalecane jest jej dokładne sprawdzenie.
Dlaczego kodowanie wtryskiwaczy jest niezbędne?
Kodowanie wtryskiwaczy paliwa po ich wymianie umożliwia proste i dokładne kontrolowanie dawek paliwa, czasu wysterowania oraz ogólnej pracy podzespołów. Kodowanie zawsze uwzględnia najważniejsze właściwości silnika oraz jego indywidualne parametry. Warto wiedzieć, że wszystkie wtryski CR, pracujące w tym samym układzie, powinny charakteryzować się jednakową klasyfikacją.
Istotnym celem jest też zapewnienie optymalnej wydajności silnika, wyrównanie parametrów dawkowania oleju napędowego dla wszystkich wtryskiwaczy i ograniczenie emisji spalin. Kodowanie jest kluczowy krok podczas wymiany wtryskiwaczy bądź ich naprawy. Poprawne dostosowanie podzespołów do potrzeb jednostki napędowej ma duży wpływ na jej wydajność, poprawne funkcjonowanie, ekonomię, jak i ekologię.
Jak rozwiązać problem nierównej pracy silnika po wymianie wtrysków?
W takiej sytuacji warto niezwłocznie skorzystać z wizyty w rzetelnym serwisie, aby dokładnie zdiagnozować przyczynę takiego stanu rzeczy. Specjalista wykona:
- Dokładne sprawdzenie wtryskiwaczy – należy sprawdzić montaż wtrysków oraz same podzespoły pod kątem prawidłowego dawkowania paliwa i jego rozpylania.
- Zakodowanie wtryskiwaczy – specjalista musi się upewnić czy wtryski zostały zakodowane, i czy zostało to wykonane poprawnie.
- Usunięcie nieszczelności – sprawdzona zostanie także szczelność całego układu paliwowego.
- Wyczyszczenie układu paliwowego – w przypadku zanieczyszczenia w układzie paliwowym należy go wyczyścić.
- Diagnostyka silnika – w sytuacji, gdy problemy z silnikiem nie ustępuje po sprawdzeniu wtryskiwaczy, niezbędne jest przeprowadzenie szczegółowej diagnostyki silnika.
Komentarze