Jak sprawdzić, czy pompowtryski leją?
Mamy dla Ciebie ponad 4000 dostępnych pompowtryskiwaczy Bosch | |
Cena | Gotowe pompowtryskiwacze - od 190 zł Regeneracja pompowtrysków - od 100 zł |
Wysyłka | 24 - 48 godzin |
Gwarancja | 2 lata bez limitu kilometrów |

W naszej ofercie znajdziesz wtryskiwacze, pompowtryskiwacze oraz pompy Common Rail!
- nowe
- regenerowane na wymianę
- używane z gwarancją

Mając podejrzenie, że pompowtryski mówiąc potocznie, leją, trzeba przede wszystkim sprawdzić stan techniczny rozpylacza. To właśnie ten element odpowiedzialny jest za rozpylenie paliwa w komorze spalania. Aby sprawdzić rozpylacz, należy umieścić go na próbniku, który służy co prawda do kontroli ciśnienia, ale równie dobrze możemy na nim zaobserwować jakość rozpylanego paliwa. Jeśli zamiast mgiełki z wtryskiwacza wydobywa się struga paliwa, oznacza to, że jest on uszkodzony. Najczęstszą przyczyną tego typu usterki są zabrudzenia, które gromadzą się na drobnych elementach pompowtryskiwacza i z czasem znacznie obniżają parametry jego pracy. Chcąc wyeliminować taką awarię, należy poddać pompowtryski gruntownemu czyszczeniu z wykorzystaniem myjki ultradźwiękowej oraz specjalistycznej chemii czyszczącej.
Sprawdzenie stanu pompowtryskiwaczy w silniku TDI – Jak sprawdzić pompowtryski 1.9 TDI?
Sprawdzenie stanu technicznego pompowtryskiwaczy rozpoczyna się od wstępnej diagnostyki komputerowej. Polega ona na połączeniu komputera ze sterownikiem silnika, uruchomieniu pojazdu i sczytaniu korekt na biegu jałowym. To właśnie na podstawie korekt pompowtryskiwaczy możemy ocenić ich stan. Tego typu badanie nie ukaże jednak wszystkich ewentualnych usterek, dlatego konieczne jest wymontowanie pompowtrysków i rozbiórka ich na części pierwsze. Oględziny wszystkich elementów pozwolą odnaleźć uszkodzenia, które znajdują się wewnątrz konstrukcji.
1. Diagnostyka pompowtrysków w silniku 1.9TDI – Jak sprawdzić pompowtryski miernikiem?
Jednym z etapów diagnostyki pompowtryskiwaczy jest sprawdzenie napięcia, które mierzymy oscyloskopem. Jest to urządzenie pomiarowe niezbędne do naprawy pompowtryskiwaczy. Zdarza się, że przyczyną nieprawidłowej pracy pompowtrysków jest nieodpowiednia rezystancja lub jej zupełny brak. Dlatego właśnie konieczne jest sprawdzenie cewki pompowtrysku. Diagnostyka pompowtryskiwaczy polega także na sprawdzeniu parametrów dawki paliwa na urządzeniu diagnostycznym, a także na wizualnych oględzinach wszystkich elementów. Często pada pytanie co do pracy pompowtrysków na zimnym silniku, jak sprawdzić? Jednak trzeba wiedzieć, że rzeczywiste parametry pompowtryskiwaczy zmierzymy, rozgrzewając uprzednio silnik.
2. Uszkodzone pompowtryski, jakie objawy? – Objawy uszkodzonych pompowtryskiwaczy
Kiedy pompowtryskiwacze są uszkodzone, z pewnością będziemy mieli problem z uruchomieniem silnika. Co więcej, będzie on często i niespodziewanie gasł podczas postoju na tak zwanym luzie. Niesprawne wtryski mogą wywołać także większą ilość dymu wydobywającego się z rury wydechowej. Innymi objawami awarii pompowtryskiwaczy jest brak równomiernej pracy silnika, szarpanie/drganie pojazdu. Możemy usłyszeć także uciążliwe odgłosy dochodzące spod maski. Ponadto pojazd w czasie podróży traci moc, a słabe osiągi utrudniają jazdę.

3. Pompowtryskiwacze w silnikach Diesla – Regulacja dawki paliwa pompowtryski
Parametry, według których powinny pracować pompowtryski, zostały określone przez producenta danego modelu pompowtryskiwacza. Zastosowanie parametrów zadanych determinuje prawidłowość pracy tychże podzespołów, dlatego tak ważna jest prawidłowa kalibracja. W zakres regulacji pompowtrysków wlicza się ustawienie ciśnienia momentu otwarcia iglicy pompowtrysku oraz sterowanie pompy. Jednak o ostatecznym wyglądzie i jakości wtrysku decyduje ilość, wielkość i kształt kanalików znajdujących się w rozpylaczu. Rzetelność i poprawność kalibracji możemy sprawdzić podczas testów na stole probierczym, z którego otrzymujemy specyfikację.
Komentarze
Robert
Wystawiono 2 lata temu
Pompowtryski są elementami układu zasilania silnika, które odpowiadają za podawanie paliwa do komory spalania. Pompowtryski są narażone na działanie wysokich ciśnień i temperatur, co może prowadzić do ich zużycia lub uszkodzenia. W przypadku, gdy pompowtryski leją, może to skutkować szeregiem nieprawidłowości w działaniu silnika i wymagać pilnej naprawy. Aby sprawdzić, czy pompowtryski leją, należy wykonać następujące kroki: Odłączyć klemy akumulatora i odpowietrzyć układ paliwowy. Otworzyć korek odpowietrzający na zbiorniku paliwa i sprawdzić, czy nie wydobywa się z niego paliwo. Zlokalizować pompowtryski i sprawdzić, czy nie ma na nich widocznych śladów paliwa. Odłączyć wężyk paliwowy od pompowtryskiwacza i sprawdzić, czy nie leje się z niego paliwo. Jeśli podczas wykonywania powyższych czynności zostaną zauważone ślady lub objawy kapania paliwa, oznacza to, że pompowtryski leją i wymagają naprawy lub wymiany.
Czy ta opinia była pomocna?
Matii
Wystawiono 3 lata temu
Ostatnio dałem auto na warsztat i mechanik przekazał mi inf., że moje wtryski leją.. teraz wykonują ich naprawę, zobaczymy czy uda się im je zrobić.
Czy ta opinia była pomocna?
Damian
Wystawiono 3 lata temu
Często się słyszy o lejących wtryskach czy też pompowtryskach. Bez demontażu chyba nie uda się tego sprawdzić.
Czy ta opinia była pomocna?
melon.tom
Wystawiono 3 lata temu
Lejące wtryski - koszmar :/ warto sprawdzić od razu, jak tylko zaczną się niepokojące objawy
Czy ta opinia była pomocna?
adrian
Wystawiono 3 lata temu
Fakt, bez odpowiedniej diagnostyki ciężko byłoby znaleźć przyczynę problemu związanego z lejącymi wtryskami
Czy ta opinia była pomocna?