Jak działa listwa wtryskowa?
Mamy dla Ciebie ponad 4000 dostępnych wtryskiwaczy | |
Cena | Gotowe wtryskiwacze - od 190 zł Regeneracja wtryskiwaczy - 80 zł + części |
Czas realizacji | 24 - 48 godzin |
Gwarancja | 2 lata bez limitu kilometrów |
W naszej ofercie znajdziesz wtryskiwacze, pompowtryskiwacze oraz pompy Common Rail!
- nowe
- regenerowane na wymianę
- używane z gwarancją
Zadaniem listwy wtryskowej jest dostarczenie paliwa do wszystkich wtryskiwaczy z zachowaniem wysokiego ciśnienia. Proces rozpoczyna się jednak już w baku, skąd paliwo zasysane jest przez pompę wysokiego ciśnienia i po przefiltrowaniu trafia właśnie do listwy wtryskowej Common Rail. Listwa ta pełni rolę akumulatora paliwa i to od niej wywodzi się nazwa technologii Common Rail. Ciśnienie, które utrzymuje się w listwie mieści się zazwyczaj w granicy od 1000 do 3000 barów. Szyna common rail przeważnie wykonana jest z ciśnieniowego stopu aluminium, dzięki czemu jest mało awaryjna. W przypadku uszkodzenia najlepiej wymienić ją na nową, ponieważ czyszczenie i naprawa nie przyniosą odpowiednich efektów.
Listwa wtryskowa – gdzie jest?
Listwa wtryskowa umieszczona jest wzdłuż cylindrów tuż nad głowicą silnika. Listwa wtryskowa jest nazywana także akumulatorem paliwa, szyną common rail lub magistralą. To właśnie od listwy wywodzi się nazwa całego układu Common Rail, bowiem w tłumaczeniu z ang. oznacza to wspólną szynę. Listwa wtryskowa rozdziela paliwo do wtryskiwaczy, które zasilają wysokoprężne silniki Diesla z zapłonem samoczynnym. Zaletą szyny jest to, iż dostarcza paliwo z zachowaniem bardzo dużego ciśnienia, a co więcej, rzadko ulega uszkodzeniu.
1. Jak działa układ wtryskowy w dieslu? – listwa wtryskowa Common Rail
W pierwszym kroku pompa paliwa pobiera paliwo z baku, a następnie przekazuje je do filtrów paliwa. Następnie pompa wysokiego ciśnienia przekazuje paliwo do listwy wtryskowej, która z kolei rozdziela paliwo na wszystkie wtryskiwacze, a co ważne – przy niewielkim spadku ciśnienia. Kiedy w silniku Diesla paliwo dociera z wtrysków do komory spalania, skutkuje to natychmiastowym samozapłonem. Wszystko to poprzez ogromne ciśnienie, które rozgrzewa paliwo do temperatury sięgającej nawet 800°C. O rozpoczęciu pracy wtryskiwaczy decyduje sterownik silnika, który w odpowiednim momencie przesyła impuls elektryczny na cewkę wtrysku.
2. Kulturalne diesle, czyli jak działa Common Rail – uszkodzona listwa wtryskowa objawy
Nowoczesne Diesle drobiły się określenia „kulturalnych” ze względu na znacznie cichszą pracę oraz precyzję działania. Co więcej, proces spalania paliwa stał się o wiele korzystniejszy dla środowiska, więc wtryskiwacze Common Rail zachowują wszystkie normy dotyczące emisji spalin. Kierowcy zawdzięczają wtryskiwaczom także znacznie lepsze osiągi oraz wzrost mocy, przez co jazda samochodem stała się o wiele bardziej komfortowa. Warto też dodać, że listwa zasilająca wtryski w paliwo psuje się bardzo rzadko, więc objawy awarii, z jakimi możemy mieć do czynienia, będą dotyczyły samych wtryskiwaczy.
3. Wtryskiwacze Common Rail – zasada działania – uszkodzone wtryski objawy
Głównym zadaniem wtryskiwacza jest rozpylenie odpowiedniej dawki paliwa wprost do komory spalania. O czasie, jak i wielkości wtrysku decyduje sterownik w oparciu o dane, jakie otrzymuje z czujników (np. obciążenie jednostki napędowej, temperatura cieczy chłodzącej). Wówczas przesyła on impuls na cewkę wtrysku, który rozpoczyna jego pracę. Najczęstszymi objawami uszkodzonych wtryskiwaczy jest nierówno pracujący, szarpiący silnik oraz problem w uruchomieniu pojazdu.
Komentarze
Maciek
Wystawiono 2 lata temu
Listwa wtryskowa to element układu paliwowego, który służy do dostarczenia paliwa z pompy paliwowej do wtryskiwaczy. Składa się z wielu wtryskiwaczy, które są umieszczone w specjalnych otworach i są odpowiedzialne za wtryskiwanie paliwa do komory spalania. Listwa wtryskowa jest sterowana elektronicznie, co pozwala na precyzyjne dawkowanie paliwa w zależności od potrzeb silnika. Listwa wtryskowa jest umieszczona w głowicy silnika, a jej działanie polega na przepuszczaniu paliwa pod ciśnieniem przez wtryskiwacze. W momencie, gdy komputer samochodu wysteruje wtryskiwacz, ten otwiera się i wtryskuje paliwo do komory spalania. W ten sposób umożliwia się precyzyjne dawkowanie paliwa i uzyskanie optymalnych osiągów silnika.
Czy ta opinia była pomocna?
Jasiek
Wystawiono 3 lata temu
Działanie listwy wtryskowej już opanowane :D Dobry artykuł
Czy ta opinia była pomocna?