Dlaczego wtryskiwacz stuka? - nie bagatelizuj problemu!
Najczęstszą przyczyną stukających wtryskiwaczy paliwa są nagromadzone w ich wnętrzu liczne zanieczyszczenia w postaci nagaru oraz różnych osadów, będących efektem spalania oleju napędowego i nieczystości znajdujących się w paliwie. Nowoczesne wtryski jak np. Common Rail cechuje wysoka kultura pracy, co oznacza, że podczas jazdy nie generują one wysokiego poziomu hałasu. Wtryskiwacze nie powinny wydawać żadnych “podejrzanych” odgłosów– a do takich właśnie należy stukanie (szczególnie słyszalne na zimnym silniku). Choć w pierwszych chwilach może nie przysporzyć problemów podczas jazdy jazdy, tak zlekceważone po czasie może przynieść nieprzyjemne w skutkach awarie.
Zabrudzenia osadzać się mogą zarówno na dyszach, jak i w środku wtrysków, co może prowadzić do problemów z dawkowaniem oraz rozpylaniem paliwa. Nadmiar zabrudzeń negatywnie wpływa nie tylko na pracę wtryskiwaczy, ale też całego silnika. W momencie, gdy zbierze się ich za dużo, wtryski ulegną zatkaniu, tracąc swe właściwości.
Mamy dla Ciebie ponad 4000 dostępnych wtryskiwaczy | |
Cena | Gotowe wtryskiwacze - od 190 zł Regeneracja wtryskiwaczy - 80 zł + części |
Czas realizacji | 24 - 48 godzin |
Gwarancja | 2 lata bez limitu kilometrów |
Co może być przyczyną stukania wtryskiwaczy?
Stukanie wtrysków paliwa może mieć wiele różnych przyczyn i zazwyczaj jest sygnałem, że coś nie działa prawidłowo. Najczęstszą z przyczyn jest:
- Zabrudzenie. Podzespoły narażone są na bezpośredni kontakt z olejem napędowym, który często zawiera różnego rodzaju zanieczyszczenia. Nawet najdrobniejsze cząsteczki brudu spowodować mogą zapchanie dysz wtrysków, co prowadzi do niewłaściwej pracy wtrysków i stukania.
- Uszkodzenia mechaniczne, wynikające najczęściej z naturalnego zużycia lub wadliwych elementów.
- Zły skład paliwa, jeśli używany jest olej napędowy niskiej jakości bądź niewłaściwy dla danego typu silnika.
- Problemy z elektroniką sterującą pracą wtrysków.
Wszystkie powyżej wymienione przyczyny pokazują, jak istotna jest regularna kontrola i pielęgnacja tych części. Zamiast lekceważyć problem, warto niezwłocznie skonsultować się z fachowcem, który oceni stan wtryskiwaczy i zaproponuje optymalną opcję naprawy.
Jak sprawdzić, który wtrysk stuka?
Aby sprawdzić, który z wtryskiwaczy paliwa stuka, najlepiej jest przetestować wszystkie wtryski na urządzeniu diagnostycznym, a następnie porównać parametry każdego z nich. Warto podłączyć do pojazdu komputer diagnostyczny z którego odczytywane są kody błędów. W tym celu najrozsądniej jest skorzystać z pomocy specjalisty w serwisie. Fachowiec, aby zlokalizować usterkę może również posłużyć się mikroskopem, ponieważ pomaga on wykryć nawet mikrouszkodzenia. O niesprawnym wtrysku paliwa poinformuje nas również test przelewowy, który, o ile znamy się na mechanice samochodowej, możemy przeprowadzić samodzielnie.
Jak zapobiec stukaniu wtryskiwaczy?
Wiedząc już, jak poważnym problemem może być stukanie wtryskiwaczy Common Rail spowodowane zanieczyszczeniami, warto zawczasu reagować i przeczyścić wtryski. Na początku możemy spróbować usunąć zabrudzenia za pomocą chemicznego preparatu. Jeśli okaże się on za słaby warto zdecydować się na profesjonalne czyszczenie podzespołów w serwisie, które dysponują odpowiednim sprzętem oraz mocnymi środkami chemicznymi. Pozwala to pozbyć się mocnych osadów z końcówek i dysz oraz usunąć uciążliwe objawy, tym samym przywrócić podzespołom pełną sprawność.
Komentarze