Awaria wtrysku – jak prawidłowo zareagować?
Zapalona kontrolka silnika to sygnał, którego nie można ignorować. Najlepiej udać się w takiej sytuacji z wizytą do autoryzowanego serwisu samochodowego, wyposażonego w odpowiedni sprzęt diagnostyczny. Dokładna diagnoza przeprowadzona przez fachowca pozwoli określić, który element systemu wtrysku uległ uszkodzeniu. Naprawa może obejmować czyszczenie wtryskiwaczy, wymianę uszkodzonych elementów lub regenerację całego systemu. Awaria systemu wtrysku może znacząco wpłynąć na pracę silnika, zwiększyć zużycie paliwa oraz prowadzić do poważniejszych przy tym kosztownych uszkodzeń. Im szybsza będzie reakcja na zaistniały problem, tym mniejsze ryzyko poważnych usterek.
Nie zwlekaj z wizytą w warsztacie, aby uniknąć większych wydatków i zagrożenia dla bezpieczeństwa podczas jazdy.
Mamy dla Ciebie ponad 4000 dostępnych wtryskiwaczy | |
Cena | Gotowe wtryskiwacze - od 190 zł Regeneracja wtryskiwaczy - 80 zł + części |
Czas realizacji | 24 - 48 godzin |
Gwarancja | 2 lata bez limitu kilometrów |
Czy można jeździć z awarią wtrysku?
Jeżdżenie z awarią wtrysku zdecydowanie nie jest zalecane. Chociaż wydawać się może, że pojazd nadal będzie działał, nawet z uszkodzonym układem wtrysku, to takie postępowanie niesie za sobą duże ryzyko i spore konsekwencje. Dalsza eksploatacja auta może prowadzić do pogłębienia usterki i uszkodzenia innych elementów w tym samego silnika. Nieprawidłowe spalanie paliwa prowadzi do większej emisji szkodliwych spalin, co również wpływa na zanieczyszczanie środowiska. Jeżeli awaria nie jest poważna, można dojechać do najbliższego warsztatu, należy jednak zrobić to ostrożnie i z niskimi prędkościami.
Jakie są najczęstsze przyczyny awarii wtrysku?
Awaria systemu wtrysku to dosyć częsty problem, który może dotknąć każdego kierowcę. Istnieje wiele naprawdę różnych czynników, które przyczyniają się do wystąpienia tego rodzaju usterki. Najczęstsze z nich:
- Jakość paliwa – słabej jakości olej napędowy i zawarte w nim liczne zanieczyszczenia zapychają wtryski, prowadząc do ich uszkodzenia.
- Zużycie eksploatacyjne - Z biegiem czasu elementy układu wtryskowego ulegają naturalnemu zużyciu.
- Styl codziennej jazdy - Długotrwała jazda wyłącznie na krótkich dystansach i niskich obrotach prowadzi do zatykania wtrysków. Również agresywny styl jazdy znacząco zwiększa obciążenie układu wtryskowego.
- Nieprawidłowy montaż - Niefachowy montaż nowych elementów układu wtryskowego może prowadzić do ich uszkodzenia.
- Problem z elektroniką - Usterki elektronicznych sterowników układu wtryskowego także mogą powodować nieprawidłową pracę.
Jak zapobiegać awariom wtrysku?
- Tankuj dobre jakościowo paliwo, na rekomendowanych stacjach.
- Pamiętaj o regularnej wymianie filtra paliwa oraz oleju silnikowego.
- Unikaj jazdy na rezerwie.
- Serwisuj swój pojazd zgodnie z zaleceniami producenta.
- Nie stosuj nieznanych dodatków do paliwa.
Pamiętajmy, że regularna diagnostyka układu wtryskowego pozwala na wykrycie potencjalnych problemów na wczesnym etapie co zapobiega poważnym i kosztownym awariom.
Komentarze
Jarosław
Wystawiono miesiąc temu
jak sprawdzić który wtrysk jest uszkodzony?
Czy ta opinia była pomocna?
Mirek
Wystawiono miesiąc temu
świetny artykuł!
Czy ta opinia była pomocna?
pOLAK
Wystawiono 2 miesiące temu
POLECAM TĄ REGENERACJĘ WTRYSKÓW, AUTO ŚMIGA JAK NOWE!!!!!!!
Czy ta opinia była pomocna?