Zacinające się wtryskiwacze paliwa w Dieslu – jakie są tego powody?
Głównym czynnikiem, który najczęściej prowadzi do zawieszania się wtryskiwaczy w silnikach Diesla, jest słabej jakości, zanieczyszczone paliwo. Jeśli olej napędowy posiada liczne zanieczyszczenia, prędzej czy później doprowadzą one do powstawania korozji oraz osadu na końcówce wtrysku, co doprowadzi do zawieszenia się iglicy wtryskiwacza. Również uszkodzenia mechaniczne iglicy mogą doprowadzić do zablokowania komponentu.
Zawieszony wtrysk jest dość łatwo zdiagnozować po demontażu rozpylacza. Iglica, która znajduje się w jego wnętrzu powinna być bezproblemowa do wyjęcia i poruszać się w rozpylaczu bez większych oporów. Kiedy jest zacięta, wyciągnięcie jej jest mocno utrudnione bądź zupełnie niemożliwe.
Mamy dla Ciebie ponad 4000 dostępnych wtryskiwaczy | |
Cena | Gotowe wtryskiwacze - od 190 zł Regeneracja wtryskiwaczy - 80 zł + części |
Czas realizacji | 24 - 48 godzin |
Gwarancja | 2 lata bez limitu przejechanych kilometrów |
Jakie są typowe objawy zacinającego się wtryskiwacza?
Jednym plusem niesprawnej, zacinającej się iglicy wtrysku jest to, że daje ona pewne charakterystyczne i łatwe do zauważenia objawy, które wskazują jednoznacznie problem z naszym wtryskiwaczem. Jest to między innymi:
- Problemy z odpalaniem samochodu, zwłaszcza w chłodniejsze dni.
- Nadmierna emisja ciemnych spalin z wydechu, zauważalna szczególnie w momencie zwiększania obrotów.
- Wyraźny spadek mocy silnika podczas jazdy.
- Problemy z przyśpieszaniem, falujące obroty, spadek osiągów.
- Szarpiący silnik, w szczególności na biegu jałowym;
- Świecąca się na panelu kontrolka „check engine”;
- Specyficzne dźwięki dochodzące z silnika. Tak zwane klekotanie lub stukanie.
W jaki sposób można odwiesić wtryskiwacze?
Jednym z najskuteczniejszych sposobów na odwieszenie wtryskiwaczy, jest poddanie ich profesjonalnemu czyszczeniu, a jeśli będzie to konieczne, powinniśmy też zdecydować się na naprawę bądź regenerację podzespołów.
Podczas procesu czyszczenia, wtryskiwacze są rozkładane na części pierwsze, następnie w kompleksowy sposób oczyszczane z wykorzystaniem odpowiednich narzędzi i preparatów.
Najczęściej wymianie podlega rozpylacz wtrysku. Pod uwagę należy wziąć też to, że skoro zanieczyszczenia dotarły do końcówki i ją uszkodziły, to często też zaworek nie jest w najlepszej kondycji.
Najlepszym wyjściem, by osunąć problem zawieszonego wtrysku, będzie udanie się do profesjonalnego serwisu, który specjalizuje się w regeneracji wtryskiwaczy, jest wyposażony w odpowiedni sprzęt do diagnostyki, czyszczenia i kalibracji wtryskiwaczy.
Uszkodzone wtryskiwacze – nie lekceważ problemu
Prawidłowa praca wtrysków paliwa ma niebagatelny wpływ na stan całej naszej jednostki napędowej. Dlatego też, kiedy tylko zaobserwujemy jakiekolwiek problemy, które mogłyby wskazywać na uszkodzenie wtryskiwaczy w naszym samochodzie, powinniśmy niezwłocznie skonsultować się z fachowcem.
Sprawdzi on stan naszych wtrysków i oceni czy wymagana jest ich naprawa. Jeśli zignorujemy usterkę, to prędzej czy później doprowadzi ona do kolejnych poważniejszych i kosztowniejszych uszkodzeń. Dlatego tak istotne jest odpowiednie i szybkie podejście do tego tematu.
Komentarze
Rafał
Wystawiono miesiąc temu
Od czego wtryskiwacz leje?
Czy ta opinia była pomocna?
Adrian
Wystawiono 2 miesiące temu
do czego może doprowadzić uszkodzony wtrysk?
Czy ta opinia była pomocna?
Dawid
Wystawiono 2 miesiące temu
WYMIENIACIE CEWKI?
Czy ta opinia była pomocna?