Wyczyszczenie wtrysków nie pomogło – co należy zrobić w takim wypadku?
Jeśli wtryskiwacze są zużyte lub uszkodzone, to samo czyszczenie im nie pomoże. W sytuacji, w której czyszczenie wtrysków nie przyniosło zamierzonych efektów, warto wziąć pod uwagę ich regenerację, czyli usługę, która ma na celu przywrócenie pierwotnych parametrów pracy wtryskiwaczy.
Taką usługę przeprowadza się w profesjonalnych serwisach samochodowych, które dysponują odpowiednim zapleczem technologicznym oraz wykwalifikowanymi i doświadczonymi fachowcami. W jej skład wchodzi:
- szczegółowa diagnostyka,
- precyzyjne czyszczenie,
- wymiana zużytych lub uszkodzonych części,
- szczegółowe testowanie oraz kalibracja.
Warto pamiętać, że preparaty chemiczne czyszczące wtryski doskonale sprawdzają się podczas regularnej pielęgnacji, jednak nie są w stanie naprawić usterki wtryskiwaczy. Jeśli jednak wtryski nie nadają się do przeprowadzenia regeneracji, nie pozostaje nic innego jak ich wymiana.
Mamy dla Ciebie ponad 4000 dostępnych wtryskiwaczy | |
Cena | Gotowe wtryskiwacze - od 190 zł Regeneracja wtryskiwaczy - 80 zł + części |
Czas realizacji | 24 - 48 godzin |
Gwarancja | 2 lata bez limitu kilometrów |
Dlaczego wtryski mogą ulec uszkodzeniu?
Wtryskiwacze, jak każda skomplikowana część mechaniczna, mogą ulec uszkodzeniu z wielu różnych powodów.
Jednym z najczęstszych problemów są zanieczyszczenia. Wraz z biegiem czasu i ciągłą eksploatacją drobinki osadów i osadzony w paliwie lak mogą prowadzić do blokowania drobnych otworów wtryskiwaczy, zakłócając ich precyzyjne dozowanie paliwa. Ponadto, stosowanie niskiej jakości paliwa może znacznie przyspieszyć ten proces. Wtryski mogą ulec uszkodzeniu również z powodu zużycia naturalnego. Po latach eksploatacji, elementy wtrysków mogą ulec erozji, co będzie prowadziło do niewłaściwego rozpylania paliwa. Wszelkie uszkodzenia zazwyczaj skutkują spadkiem mocy silnika, zwiększonym zużyciem paliwa i większą emisją spalin.
Wszystko to pokazuje, jak ważny wpływ ma regularna kontrola, konserwacja, a w szczególności czyszczenie wtrysków.
Kiedy przeprowadzić regenerację wtryskiwaczy?
Regeneracji wtryskiwaczy warto rozważyć, gdy zauważymy, że nasz pojazd zaczyna zużywać więcej paliwa, traci moc, ma problem z rozruchem lub silnik pracuje nierówno. Kolejnymi symptomami, które wskazywać mogą na konieczność regeneracji jest zwiększona emisja spalin z wydechu lub pojawienie się na desce rozdzielczej kontrolki silnika, sygnalizującej problem z systemem wtrysku.
Ponadto, jeśli tankujesz regularnie paliwo złej jakości, lub twoje auto ma na liczniku spory przebieg, to także warto rozważyć sprawdzenie stanu wtryskiwaczy i ich czyszczenie.
Wtryski po regeneracji
Regeneracja wtryskiwaczy paliwa przynosi wiele korzyści, zarówno dla naszego samochodu, jak i portfela. Po pierwsze, przywraca ona pełną funkcjonalność podzespołów, co przekłada się bezpośrednio na poprawę wydajności jednostki napędowej. Oznacza to płynniejszą pracę silnika, zwiększoną moc tym samym komfort jazdy. Ponadto poprawa efektywności wtrysków może znacznie zredukować zużycie paliwa, co przekłada się na oszczędność.
Wtryskiwacze po przebytej regeneracji charakteryzują się precyzyjnym rozpyleniem paliwa, co przekłada się na optymalizację spalania. Dzięki temu emisja spalin jest mniejsza, co jest korzystne dla środowiska, jak i dla naszego pojazdu. Poza tym elementy układu wydechowego, jak katalizator czy filtr DPF mogą pracować efektywniej, a przede wszystkim dłużej.
Komentarze