Uszkodzony wtryskiwacz - jak go naprawić i nie zbankrutować?
Najpopularniejszą przyczyną usterki wtrysku są zużyte końcówki, które rozregulowują dawkę paliwa bądź doprowadzają do przecieków. Dość częstym problemem jest też zużyty trzpień zaworu sterującego, który zmienia ciśnienie wewnątrz wtrysku. Zniszczona przez liczne używanie nakrętka prowadzi do przecieków oraz rozregulowania układu.
Właściwie przeprowadzona regeneracja może przywrócić całkowitą sprawność wtrysku. Nie zawsze jednak da się ją przeprowadzić. Po demontażu i umyciu weryfikuje się poszczególne elementy i sprawdza pod mikroskopem. Uszkodzenia mechaniczne czy skorodowanie eliminują możliwość odnowy.
Naprawa lub wymiana wtryskiwaczy to zazwyczaj czynności kosztowne, jednak nie warto na tym szukać oszczędności. Regeneracja za bardzo niską cenę powinna wzbudzić wątpliwości ze względu na niepoprawnie wykonaną usługę bądź wymianę części na podróbki. Dlatego też warto jest korzystać z usług wyłącznie sprawdzonych serwisów, które posiadają odpowiednie zaplecze techniczne, wykwalifikowanych specjalistów oraz pracują na najwyższej jakości częściach zamiennych.
Mamy dla Ciebie ponad 4000 dostępnych wtryskiwaczy | |
Cena | Gotowe wtryskiwacze - od 190 zł Regeneracja wtryskiwaczy - 80 zł + części |
Czas realizacji | 24 - 48 godzin |
Gwarancja | 2 lata bez limitu kilometrów |
Jak przebiega regeneracja wtryskiwaczy?
Wtryskiwacze najpierw należy zdemontować za pomocą specjalnych chwytaków, a następnie sprawdzić parametry każdego z nich. Następnie demontuje się je na poszczególne elementy, aby każdy z nich precyzyjnie wyczyścić. Kolejnym etapem jest mycie metodą wysokociśnieniową z użyciem detergentu. Wymianie poddaje się wewnętrzne uszczelnienia wtrysku, a także uszkodzone bądź zużyte części wtryskiwacza. Po ponownym złożeniu podzespołu oraz poprawnym jego zamontowaniu przeprowadza się test rozpylenia, test ciśnienia otwarcia i test porównujący dawki wtryskowe oraz przelewowe. Jeżeli wszystko się zgadza, przeprowadzany jest pomiar obwodu elektrycznego. Regulację wszystkich parametrów wykonuje się na stanowisku probierczym, gdzie otrzymywane są także wynik przeprowadzonych badań, potwierdzające stan wtryskiwacza.
Awaryjność wtryskiwaczy
Tak naprawdę wtryskiwacze w Dieslu to dość trwałe oraz odporne na uszkodzenia części. Z racji dużych obciążeń i precyzyjnej konstrukcji wtryskiwaczy, czasem zaliczają awarię. Przyczyn takiej sytuacji może być naprawdę wiele. W głównej mierze zależy to jednak od eksploatacji, czyli przede wszystkim stosowanego oleju napędowego i sposobu codziennej jazdy. We wtryskach Common Rail znalezienie nieprawidłowości jest jeszcze bardziej utrudnione, ponieważ usterka w jednym z nich jest korygowana przez pozostałe. To wynika z regulacji wymaganych do spełnienia norm emisji szkodliwych substancji przez cały okres żywotności pojazdu. W systemach Common Rail najczęściej ulegają awariom właśnie wtryski, które w większości przypadków zużywają się w kompletach. Jedynym rozwiązaniem jest więc kontrola przebiegu co około 150-200 tysięcy kilometrów.
Co świadczyć może o usterce wtryskiwaczy?
- Spadek mocy silnika, wzrost zużycia paliwa, charakterystyczne stukanie czy problemy z odpalaniem mogą sugerować awarię wtryskiwaczy.
Mimo, że usterki wtryskiwaczy paliwa zdarzają się dość rzadko, to sygnałów, że coś jest z nimi nie tak, nie sposób przeoczyć. Występowania pierwszych objawów nie należy bagatelizować, ponieważ z czasem mogą doprowadzić do poważnych oraz kosztownych awarii. Zdarza się również tak, że oprócz wtryskiwaczy wymienić będzie trzeba filtr paliwa, pompę wtryskową bądź turbosprężarkę.
Komentarze
Wiesław
Wystawiono 3 miesiące temu
na jaki okres udzielacie gwarancję?
Czy ta opinia była pomocna?
Natalia Bosch
Wystawiono 3 miesiące temu
Gwarancja udzielana jest zwykle na okres dwóch lat oraz bez limitu przejechanych kilometrów.
Czy ta opinia była pomocna?