Szarpanie silnika po wymianie wtryskiwaczy - o czym może świadczyć?
Szarpanie silnikiem oraz nierównomierne obroty po wymianie wtryskiwaczy paliwa mogą świadczyć o błędnym zakodowaniu komponentów. Oznacza to, że wtryski nie zostały ze sobą zsynchronizowane i ich parametry się od siebie różnią, co bezpośrednio odbija się na pracy silnika. Wymiana bądź regeneracja wtryskiwaczy bez ich zakodowania jest zdecydowanie nie zalecana, dlaczego?
Jeżeli pominie się ten istotny krok, objawy niezakodowanych wtrysków będą bardzo szybko i łatwo zauważalne nie tylko w postaci szarpania, drgania silnika, ale też problemów z rozruchem, podwyższonym zużyciem paliwa, zwiększonej emisji spalin i ciemnego dymu z wydechu, czy wyraźnego spadku mocy auta.
W takich sytuacjach związek pomiędzy zmianą wtryskiwaczy a problemom z prawidłową pracą silnika wydaje się oczywisty. Warto jednak pamiętać, że te objawy mogą wynikać również z innych uszkodzeń, dlatego też warto niezwłocznie skonsultować się z fachowcem, który zdiagnozuje przyczynę.
Mamy dla Ciebie ponad 4000 dostępnych wtryskiwaczy | |
Cena | Gotowe wtryskiwacze - od 190 zł Regeneracja wtryskiwaczy - 80 zł + części |
Czas realizacji | 24 - 48 godzin |
Gwarancja | 2 lata bez limitu kilometrów |
Dlaczego kodowanie wtryskiwaczy jest niezbędne?
Kodowanie wtryskiwaczy po ich wymianie lub regeneracji umożliwia dokładne kontrolowanie dawek paliwa, czasu wysterowania oraz ogólnej pracy komponentów. Kodowanie uwzględnia zawsze najistotniejsze właściwości silnika, a także jego indywidualne parametry.
Warto jest wiedzieć, że wszystkie wtryskiwacze Common Rail, pracujące w jednym układzie, powinny się charakteryzować taką samą klasyfikacją.
Istotnym celem jest również zapewnienie optymalnej wydajności silnika, wyrównanie parametrów dawki oleju napędowego dla wszystkich komponentów oraz ograniczenie emisji spalin do środowiska. Kodowanie wtrysków to kluczowy krok przy wymianie wtrysków bądź ich naprawie
Czy wtryskiwacze mogą się rozkodować?
Wtryskiwacze nie mogą się rozkodować samoczynnie. O ich rozkodowaniu można mówić w kontekście stopniowej utraty parametrów pracy komponentów. Ten proces postępuje stopniowo i ma związek z naturalnym zużywaniem się wtrysków.
W takich sytuacjach parametry wyeksploatowanych podzespołów przestają odpowiadać tym określonym przez ich producentów. Wówczas można uznać, że kod IMA staje się nieaktualny.
Zakodowanie wtrysków paliwa pozwala na uzyskanie równomiernej dawki paliwa we wszystkich komponentach, co przekłada się bezpośrednio efektywność pracy silnika i odpowiednie spalanie.
Brak kodowania podzespołów wiąże się z nierówną pracą wtryskiwaczy, tym samym silnika i może również powodować, że sterownik jednostki napędowej nakładał będzie na wtryskiwacze nieaktualne i niepoprawne parametry.
Wymiana wtryskiwaczy - nowe czy regenerowane?
W przypadku wystąpienia awarii wtrysków kierowcy decydujący się na ich wymianę mają do wyboru zakup nowych komponentów lub już zregenerowanych - która opcja jest lepsza? Jeżeli zależy nam na oszczędnościach, przy jednoczesnym braku konieczności rezygnowania z wysokiej jakości, warto wybrać wtryski zregenerowane w autoryzowanym serwisie.
Po kompleksowo przeprowadzonej naprawie z zachowaniem rygorystycznych standardów określonych przez producenta wtryskiwacze odzyskują pełną sprawność i fabryczne parametry. Oznacza to, że swoją pracą w układzie nie różnią się niczym od nowych komponentów. Jeśli chodzi o koszt regeneracji wtrysków, może być on nawet kilkukrotnie niższy w porównaniu z zakupem fabrycznie nowych wtryskiwaczy.
Komentarze