Przyrząd do ustawiania pompowtryskiwaczy
Mamy dla Ciebie ponad 4000 dostępnych pompowtryskiwaczy Bosch | |
Cena | Gotowe pompowtryskiwacze - od 190 zł Regeneracja pompowtrysków - od 100 zł |
Wysyłka | 24 - 48 godzin |
Gwarancja | 2 lata bez limitu kilometrów |
W naszej ofercie znajdziesz wtryskiwacze, pompowtryskiwacze oraz pompy Common Rail!
- nowe
- regenerowane na wymianę
- używane z gwarancją
W pracowni naprawy pompowtryskiwaczy dostępne są przyrządy, za pomocą których ustawiamy trzy podstawowe wartości pompowtrysków, należą do nich:
- Ciśnienie otwarcia – do ustawienia ciśnienia otwarcia potrzebny jest tak zwany próbnik ciśnienia, który pracuje na zasadzie pompki ręcznej. Wartość ciśnienia otwarcia możemy wyliczyć także za pomocą stołu probierczego.
- Szczelina zaworka – do określenia tej wartości stosowany jest specjalistyczny adapter z czujnikiem zegarowym, dzięki któremu wyliczymy w korpusie grubość płytki regulacyjnej.
- Nacisk sprężyny zaworka – siła nacisku wyliczana jest poprzez pomiary na stanowisku probierczym.
Prawidłowe ustawienie pompowtryskiwaczy gwarantuje wydajną pracę w układzie paliwowym, a co za tym idzie, równomierne działanie jednostki napędowej.
1. Czy adaptacja pompowtryskiwaczy jest konieczna?
Pompowtryski nie wymagają adaptacji z uwagi na to, iż nie posiadają indywidualnych kodów IMA (tak jak to jest w przypadku wtryskiwaczy). Jeśli mamy do czynienia z całkowicie sprawnymi pompowtryskiwaczami, to nie potrzebują one wprowadzania korekt. Wyregulowanie wartości, o których wspominaliśmy na wstępie artykułu z uwględnieniem BIPów pompowtryskiwaczy oraz montaż takich podzespołów w układzie paliwowym będzie oznaczał dla kierowcy komfortową jazdę.
Montaż pompowtryskiwaczy w samochodzie
Przy instalacji pompowtrysków w układzie paliwowym warto pamiętać o tym, by gniazdo w głowicy silnika było idealnie wyczyszczone. W przypadku regenerowanych pompowtrysków obowiązkowe jest także wymienienie wszystkich uszczelniaczy. Założenie nowych oringów, podkładki regulacyjnej oraz wymiana sworzenia kulistego jest bardzo ważna dla poprawności pracy pompowtrysku. Montaż pompowtrysków ułatwi posmarowanie pierścieni uszczelniających niewielką ilością paliwa lub oleju silnikowego.
Tak przygotowany pompowtryskiwacz należy wsunąć dokładnie w gniazdo głowicy. Następnie przy użyciu śrub montażowych dokręcamy go do momentu, w którym można nim jeszcze obracać. W kolejnym kroku ustawiamy wymaganą wartość ,a’ przy pomocy suwmiarki, po czym możemy dokręcić śrubę mocującą z odpowiednią siłą.
Po zainstalowaniu kompletu pompowtrysków należy założyć tzw. dźwigienki i dokręcić pozostałe śruby, zaczynając od tych wewnętrznych.
Komentarze
Maciek
Wystawiono 2 lata temu
Niektóre z przyrządów pozwalają tylko na manualną regulację a inne na regulację automatyczną, a niektóre są kompatybilne tylko z konkretnymi modele silników i markami pojazdów. Ustawienie pompowtryskiwaczy jest skomplikowanym procesem, który wymaga specjalistycznej wiedzy i umiejętności, dlatego zaleca się aby przeprowadzać je tylko przez wykwalifikowanych specjalistów w serwisie samochodowym.
Czy ta opinia była pomocna?