Jakimi konsekwencjami grozi zlekceważenie awarii wtryskiwaczy? - nie warto ryzykować
Zlekceważenie awarii wtryskiwaczy paliwa może nieść za sobą szereg negatywnych konsekwencji, zarówno dla silnika, jak i właściciela pojazdu, pogarszając znacznie komfort jazdy oraz narażając na wysokie koszty napraw.
Poważna oraz pogłębiana dłuższą eksploatacją auta awaria systemu wtrysku może doprowadzić nawet do unieruchomienia silnika. Usterka wtryskiwaczy zazwyczaj skutkuje podawaniem zbyt dużych lub zbyt małych dawek paliwa do komory spalania, co przekłada się na problem z prawidłowym funkcjonowaniem silnika.
W każdym przypadku, konsekwencje dla układu, jak i samej jednostki napędowej będą poważne, zwłaszcza przy dalszym użytkowaniu pojazdu.
W przypadku zbyt małej ilości dostarczanego paliwa, może dojść do wypalenia gniazd zaworowych lub przegrzania jednostki napędowej. Z kolei zbyt duże dawki mogą doprowadzić do wypalenia tłoków oraz zapchana filtra DPF, czy katalizatora. W sytuacji braku utrzymywania ciśnienia, czyli tzw. laniu na przelew, mogą wystąpić problemy z rozruchem silnika, jego szarpanie oraz częste gaśnięcia.
Niezwłoczne usunięcie zaistniałej awarii wtrysków jest niezwykle ważne, ponieważ zazwyczaj ochrania właściciela przed eskalacją usterki i wysokimi kosztami związanymi z naprawą.
Mamy dla Ciebie ponad 4000 dostępnych wtryskiwaczy | |
Cena | Gotowe wtryskiwacze - od 190 zł Regeneracja wtryskiwaczy - 80 zł + części |
Czas realizacji | 24 - 48 godzin |
Gwarancja | 2 lata bez limitu kilometrów |
Typowe objawy awarii wtryskiwaczy Common Rail
Do najczęściej występujących objawów awarii wtryskiwaczy należą:
- trudność z rozruchem silnika, na zimnym, jak i przy rozgrzanej jednostce napędowej,
- niestabilna praca jednostki napędowej, odczuwalne szarpnięcia, drgania,
- zwiększone pobieranie paliwa,
- zwiększona emisja spalin do środowiska,
- zaświecenie się na desce rozdzielczej samochodu lampki ostrzegawczej „Check Engine”.
W przypadku zauważenia w swoim samochodzie podobnych symptomów, zgłoś się niezwłocznie do serwisu na profesjonalną diagnostykę komponentów. Fachowcy z pomocą odpowiednich urządzeń odnajdą przyczynę problemu i podejmą odpowiednie kroki naprawcze.
Jakie są przyczyny awarii systemu wtrysków?
Przyczyn wystąpienia awarii systemu wtrysków może być naprawdę wiele, jednak do głównych z nich zalicza się:
- zużycie lub uszkodzenie wtryskiwaczy,
- mocne zanieczyszczenie układu paliwowego, jak i wtryskiwaczy,
- wszelkie uszkodzenia elektroniczne,
- brak odpowiedniej kontroli układu oraz jego konserwacji.
Awaria wtryskiwaczy paliwa oznacza, że mechanizm odpowiedzialny za precyzyjne dostarczanie niezbędnej dawki paliwa do cylindrów silnika nie działa właściwie. W każdym przypadku usterki, konsekwencje dla układu, jak i samej jednostki napędowej będą poważne, zwłaszcza w przypadku dalszej eksploatacji auta.
Co zrobić w przypadku wystąpienia awarii systemu wtrysków?
W sytuacji, gdy system wtrysku ulegnie awarii, powinniśmy niezwłocznie zgłosić się do serwisu samochodowego w celu diagnostyki oraz usunięcia źródła problemu. Pierwsze objawy niepoprawnej pracy wtrysków, czy silnika nie powinny być bagatelizowane, a im szybsze będzie nasze działanie, tym większa szansa na relatywnie niedrogą naprawę i niedopuszczenie do wystąpienia poważniejszych uszkodzeń.
Jeśli niepokojące objawy zauważymy w trakcie jazdy, nie jest konieczne awaryjne zatrzymanie, ponieważ zazwyczaj symptomy nie stanowią bezpośredniego zagrożenia. Możemy jechać dalej, zachowując szczególną ostrożność.
Pamiętać należy jednak , aby jak najszybciej zgłosić się do serwisu. W innym wypadku, dalsza eksploatacja pojazdu może doprowadzić do znacznego pogłębienia awarii, i o wiele gorszych konsekwencji zarówno technicznych, jak i finansowych.
Komentarze