Jakich warunków należy przestrzegać w czasie demontażu i montażu układów zasilania z pompowtryskiwaczami?
Mamy dla Ciebie ponad 4000 dostępnych pompowtryskiwaczy Bosch | |
Cena | Gotowe pompowtryskiwacze - od 190 zł Regeneracja pompowtrysków - od 100 zł |
Czas realizacji | 24 - 48 godzin |
Gwarancja | 2 lata bez limitu kilometrów |
W naszej ofercie znajdziesz wtryskiwacze, pompowtryskiwacze oraz pompy Common Rail!
- nowe
- regenerowane na wymianę
- używane z gwarancją
Podczas naprawy, demontażu i montażu pompowtryskiwaczy, należy stosować się do poniższych zaleceń:
- odpowiednio przygotować stanowisko pracy, tak by żadne zanieczyszczenia nie przedostały się do wnętrza cylindra;
- gruntownie oczyścić gniazdo, wyrównując strukturę powierzchni i usuwając wszelkie osady;
- wymienić podkładki termiczne oraz pierścienie uszczelniające, dobierając odpowiednie rozmiary;
- zabezpieczyć/nawilżyć oringi olejem, po czym umieścić pompowtryskiwacze w głowicy silnika;
- dobrać odpowiednie śruby montażowe oraz momenty obrotowe korzystając z procedur naprawy producenta;
- docisnąć pompowtryski do gniazda, a następnie dokręcić śruby;
- w razie konieczności wymienić śruby regulacyjne;
- ustawić odpowiedni luz układach napędowych każdego pompowtrysku, użyć czujnika zegarowego. Śrubę ustawczą odkręcić o odpowiedni kąt, po czym zabezpieczyć. Wszystkie śruby dokręcić zgodnie z momentem obrotowym określonym przez producenta.
Jak ustawić pompowtryski – proces regulacji i ustawienie – Kalibracja pompowtryskiwaczy
W przypadku pompowtryskiwaczy ustawieniu podlegają takie parametry, jak: szczelina zaworka, nacisk sprężyny zaworka, a także ciśnienie otwarcia iglicy. Ustawienie powyższych wartości determinuje ostateczny charakter pracy pompowtrysków, choć w głównej mierze uzależniony jest on od ilości kanalików, kształtu i średnicy końcówki rozpylacza. Regulacja pompowtrysków wymaga więc odpowiednich narzędzi oraz doświadczenia. W przeciwieństwie do wtrysków pompowtryskiwacze nie wymagają kodowania.
1. Diagnostyka pompowtrysku – Demontaż pompowtryskiwaczy TDI
Stan techniczny pompowtrysków można wstępnie określić za pomocą testów na urządzeniu diagnostycznym. Wtedy to na podstawie korekt jesteśmy w stanie określić, który z pompowtryskiwaczy nie pracuje prawidłowo. Niestety takie badanie nie daje pełnego obrazu usterki, ponieważ nie informuje o wszystkich możliwych uszkodzeniach. Dlatego też niezbędny jest demontaż pompowtryskiwaczy, rozbiórka na części pierwsze i oględziny wszystkich tych elementów. Daje to możliwość oceny stopnia zużycia poszczególnych części, a także odnalezienia uszkodzeń, które znajdują się wewnątrz pompowtrysku.
2. Jak działają pompowtryskiwacze? – Budowa układu zasilania z pompowtryskiwaczami
Praca pompowtrysku rozpoczyna się, kiedy przeniesiony jest na niego napęd z wałka rozrządu. Wówczas pompa wytwarza wysokie ciśnienie wtrysku, który to z kolei dzielony jest na dwie fazy: wtrysk wstępny oraz wtrysk zasadniczy. Najważniejszym elementem pompowtryskiwacza jest elektrozawór, ponieważ to właśnie od niego zależy moment rozpoczęcia wtrysku, jak i czas jego trwania. Natomiast paliwo dostarczane jest do pompowtrysków za pomocą kanału doprowadzającego, który znajduje się w głowicy silnika. Wewnątrz kanału mieści się przewód, który równomiernie rozdziela olej napędowy do wszystkich pompowtrysków.
3. Regeneracja Pompowtryskiwaczy – Adaptacja pompowtryskiwaczy
Warto wiedzieć, że usługa regeneracji znajdująca się w ofercie dobrych serwisów samochodowych przedłuży żywotność nawet bardzo zużytym pompowtryskiwaczom. Polega ona w głównej mierze na czyszczeniu części za pomocą ultradźwięków oraz detergentów, a także na wymianie zużytych i uszkodzonych elementów. Ciekawostką jest też, że pompowtryski nie wymagają kodowania w sterowniku silnika. Natomiast bardzo ważnym elementem naprawy jest prawidłowa regulacja pompowtrysków, która to determinuje jakość wtrysku oraz wydajność układu zasilania z pompowtryskiwaczami.
Komentarze
Marek
Wystawiono 2 lata temu
Przy demontażu i montażu układów zasilania z pompowtryskiwaczami należy przestrzegać następujących zasad: Należy zachować bardzo dużą ostrożność, aby nie uszkodzić elementów układu zasilania ani nie spowodować zagrożenia dla zdrowia i bezpieczeństwa. Przed rozpoczęciem prac należy upewnić się, że silnik jest wyłączony i schłodzony. Należy zawsze używać odpowiednich narzędzi i kluczy, aby uniknąć uszkodzenia elementów układu zasilania lub samego narzędzia. Przy demontażu układu zasilania należy zachować szczególną ostrożność i uważać, aby nie uszkodzić lub nie zgubić żadnych elementów. Przy montażu układu zasilania należy upewnić się, że wszystkie elementy są poprawnie zamontowane i zamocowane, a przewody i rurki są prawidłowo połączone. Po zakończeniu prac należy dokładnie sprawdzić, czy układ zasilania działa poprawnie i czy nie ma żadnych wycieków.
Czy ta opinia była pomocna?
Domino67
Wystawiono 3 lata temu
Oddałem niedawno auto na serwis, mieli zdemontować wtryski i zamontować nowe, oby to wszystko było zgodne z procedurami.
Czy ta opinia była pomocna?
Bodzio990
Wystawiono 3 lata temu
No temat wydaje się skomplikowany, lepiej nie kombinować samemu przy demontażu pompowtrysków, bo później mogą pracować gorzej niż przed naprawą.
Czy ta opinia była pomocna?
Felix123
Wystawiono 3 lata temu
Myślę, a przynajmniej mam taką nadzieję, że w serwisie, w którym zostawiam swoje autko przestrzegają wszystkich tych warunków.
Czy ta opinia była pomocna?
lucjan0284
Wystawiono 3 lata temu
Nawet nie wiedziałem, że jest potrzebna taka dokładność, sterylne miejsce i precyzja w demontażu i montażu wtrysków. Supeeer!
Czy ta opinia była pomocna?