Jak zdiagnozować uszkodzony wtryskiwacz oleju napędowego? – Jak sprawdzić, który wtrysk jest do wymiany?
Uszkodzony wtryskiwacz oleju napędowego najlepiej zdiagnozować w specjalistycznym serwisie za pomocą badania pod mikroskopem i testów na stole probierczym. Natomiast jeśli chcesz samemu przeprowadzić wstępne sprawdzenie, możesz to zrobić poprzez wykonanie testu przelewowego.
1. Specjalistyczna diagnostyka w warsztacie – jeśli zauważysz w swoim samochodzie objawy awarii wtrysków, zalecamy oddać je do serwisu na sprawdzenie. Specjaliści mają odpowiednie doświadczenie i sprzęt (stół probierczy czy mikroskop optyczny), które są potrzebne do postawienia prawidłowej diagnozy. Dodatkowo warto pamiętać, że samodzielnie nie jesteś w stanie zregenerować uszkodzonych podzespołów, dlatego warto je od razu oddać na diagnozowanie i naprawę do fachowców.
2. Test przelewowy – do wykonania tego badania potrzebujesz gumowych rurek i menzurek z miarką. Po podłączeniu do przewodów i rozgrzaniu silnika do temperatury roboczej, do pojemniczków powinno zacząć spływać paliwo. Jeżeli w którymś z nich ilość oleju napędowego przekracza 4 mg na jeden cykl pracy cylindra, może to oznaczać awarię danego podzespołu.
Warto pamiętać, że samodzielnie jesteśmy w stanie przeprowadzać jedynie wstępne sprawdzenie wtrysków, składające się z oceny wizualnej czy testu przelewowego. Aby diagnoza była postawiona w pełni, potrzebne są urządzenia diagnostyczne, dostępne jedynie w serwisach. Dlatego, jeżeli zauważysz jakieś niepokojące objawy w swoim aucie, warto oddać wtryskiwacze Common Rail na sprawdzenie, gdzie fachowiec oceni czy nadają się one do regeneracji, czy jedynie do wymiany.
Sprawdź cenę
WYSZUKAJ PO NUMERZE VIN
Podaj VIN, a my dobierzemy wtryskiwacz, który idealnie pasuje do Twojego samochodu
Mamy dla Ciebie ponad 4000 dostępnych wtryskiwaczy | |
Cena | Gotowe wtryskiwacze - od 190 zł Regeneracja wtryskiwaczy - 80 zł + części |
Czas realizacji | 24 - 48 godzin |
Gwarancja | 2 lata bez limitu przejechanych kilometrów |
Po czym poznać, że wtryskiwacze są do wymiany?
Wtryskiwacze mogą wymagać wymiany lub regeneracji, jeśli zauważysz poniższe objawy awarii w swoim samochodzie:
1. Specyficznej dźwięki w okolicy maski, określane bardzo często jako stukanie.
2. Problemy z odpaleniem auta, zwłaszcza w zimniejszych temperaturach.
3. Nierówna praca silnika na biegu jałowym, szarpanie lub odczuwalne wibracje.
4. Kopcenie niebieskim, ciemnym lub białym dymem z wydechu i wzrost emisji spalin samochodowych.
5. Check Engine zapalony przez komputer na desce rozdzielczej.
6. Wycieki paliwa lub jego większe zużycie.
W przypadku wystąpienia tych symptomów w Twoim aucie zalecamy przeprowadzić diagnostykę części.
Czy komputer pojazdu pokaże uszkodzony wtrysk?
Tak, komputer samochodowy powinien wykryć uszkodzony wtrysk. W nowoczesnych pojazdach, zwłaszcza w silnikach Diesla, system monitoruje pracę wtryskiwaczy i może nas powiadomić o zaistniałej awarii, wyświetlając na desce rozdzielczej błąd Check Engine (kontrolka silnika). Błędy mogą dotyczyć m.in. problemów z czasem wtrysku, ilości dawkowanego paliwa czy nieszczelności któregoś z podzespołów. Aby dowiedzieć się, co stanowi problemy, należy przeprowadzić diagnostykę.
Jak pracuje silnik z uszkodzonym wtryskiem?
Silnik z uszkodzonym wtryskiem pracuje nierówno i zazwyczaj wykazuje również inne charakterystyczne objawy. Nieprawidłowo działający wtryskiwacz może wpływa na jednostkę napędową następująco: szarpanie, spadek mocy, większe zużycie paliwa, problemy z odpaleniem czy dziwne hałasy w okolicy maski. Pamiętaj, że ignorowanie uszkodzonego podzespołu może doprowadzić do awarii innych elementów układu paliwowego, czy nawet do poważnych usterek silnika, dlatego ważne jest szybkie sprawdzenie i naprawa problemu.
Komentarze