Jak uniknąć kosztownych awarii generowanych przez niesprawne wtryskiwacze? - specjaliści radzą
Zdaniem specjalistów z zakresu silników Diesla, jedyną możliwością uniknięcia kosztownych problemów powstałych w wyniku usterki wtryskiwaczy paliwa jest ich wnikliwa kontrola po przebiegu około 150-200 tysięcy kilometrów. Wtryskiwacze są jednymi z najistotniejszych elementów silnika, dlatego ich sprawność jest kluczowa dla prawidłowego funkcjonowania pojazdu. Fachowo przeprowadzona diagnostyka komputerowa w serwisie pozwala określić aktualną kondycję każdego z podzespołów.
Aby uniknąć kosztownych awarii generowanych przez niesprawne wtryskiwacze paliwa, zaleca się przestrzeganie kilku kluczowych praktyk utrzymania pojazdu:
- regularne przeglądy i konserwacja,
- stosowanie wysokiej jakości paliwa,
- unikanie przeciążania silnika,
- szybka naprawa występujących usterek.
Mamy dla Ciebie ponad 4000 dostępnych wtryskiwaczy | |
Cena | Gotowe wtryskiwacze - od 190 zł Regeneracja wtryskiwaczy - 80 zł + części |
Czas realizacji | 24 - 48 godzin |
Gwarancja | 2 lata bez limitu przejechanych kilometrów |
Co zwiastuje awarię wtryskiwaczy?
Jednym ze zwiastunów usterki wtrysków paliwa jest donośna, metaliczna praca jednostki napędowej, problemy z jej rozruchem, a także dymienie podczas odpalania oraz dynamicznego przyspieszania. Każdy z wymienionych aspektów może sygnalizować o usterce jednego z wtryskiwaczy. Utrudniony rozruch odbija się bezpośrednio na żywotności akumulatora i rozrusznika.
Niewłaściwe działanie nawet jednego wtrysku paliwa może powodować nierówną pracę silnika. Pozornie niewielkie wahania obrotów silnika tłumione są przez dwumasowe koło zamachowe. Kierowca praktycznie nie odczuwa różnicy w zachowaniu auta, niestety, bardzo kosztowna dwumasa zużywa się o wiele szybciej, ponieważ jest narażona na dodatkowe wibracje.
Lejące wtryski
Charakterystyczną cechą uszkodzonych lub zużytych wtryskiwaczy paliwa jest podawanie zbyt dużej dawki paliwa do komór spalania. Tak zwane „lejące” wtryskiwacze doprowadzają do błyskawicznego zapychania się filtra cząstek stałych.
Lejący wtryskiwacz doprowadzić może również do przegrzewania jednostki napędowej. Zbyt duża dawka oleju napędowego dostarczana do cylindra powoduje zbyt wysoką temperaturę we wnętrzu komory spalania. Efektem czego może być stopienie się tłoków, co z kolei wiąże się z koniecznością dokonania kapitalnego remontu bądź wymiany całego silnika.
Do czego prowadzi lekceważenie problematycznych wtryskiwaczy?
Bagatelizowanie nieprawidłowego stanu technicznego wtryskiwaczy paliwa w dłuższym okresie użytkowania pojazdu, prędzej czy później doprowadzi do przyspieszonej degradacji innych, kluczowych elementów samochodu. Jeśli po drodze uszkodzeniu ulegnie dwumasowe koło zamachowe, filtr cząstek stałych i rozrusznik, naprawa może stać się po prostu nieopłacalna, ponieważ może przewyższy wartość starszego już samochodu. Warto więc na czas usuwać wszelkie występujące usterki i uchronić się przed poważnymi, jak i kosztownymi awariami.
Komentarze
Kamil U.
Wystawiono miesiąc temu
Na jakich częściach regenerujecie wtryski?
Czy ta opinia była pomocna?
Natalia Bosch
Wystawiono miesiąc temu
Wtryskiwacze regenerujemy na oryginalnych częściach zamiennych - oczywiście w zależności od marki wtrysku.
Czy ta opinia była pomocna?