Jak sprawdzić, czy wtryskiwacze diesla są uszkodzone? – Po czym poznać, że wymagają wymiany?
Jeśli chcesz sprawdzić, czy wtryskiwacze diesla są uszkodzone, możesz oddać podzespoły na diagnostykę do serwisu lub przeprowadzić samodzielnie wstępne sprawdzenie.
1. Profesjonalna diagnostyka – gdy zdecydujesz się na sprawdzenie wtrysków Common Rail przez specjalistów w serwisie, możesz mieć pewność, że postawiona przez nich diagnoza jest prawidłowa i można podjąć kroki naprawcze. Fachowcy po otrzymaniu podzespołów sprawdzają je za pomocą komputera diagnostycznego, testów na stole probierczym (czego potwierdzeniem są wydruki) czy badań pod mikroskopem optycznym. Dzięki przedstawionym krokom wtryski są dokładnie sprawdzone i możliwe jest postawienie diagnozy awarii.
2. Samodzielne sprawdzenie – w domowych warunkach możesz jedynie przeprowadzić wstępną inspekcję wizualną podzespołów, czy nie wycieka z nich paliwo lub wykonać test przelewowy. Należy jednak pamiętać, że badanie przelewowe wtryskiwaczy pozwala jedynie określić, który podzespół nie pracuje prawidłowo – w celu naprawy i tak trzeba oddać wtryskiwacze do serwisu, dlatego zalecamy diagnozowanie i regeneracje od razu powierzyć fachowcom.
Zatem, jeżeli zauważysz w swoim aucie niepokojące objawy, takie jak spadek mocy silnika, większe zużycie paliwa czy kopcenie z wydechu oraz podejrzewasz, że problemem mogą być wtryski diesla, zalecamy przeprowadzić szybką diagnostykę, aby pozbyć się awarii i znowu cieszyć się bezproblemową jazdą.
Sprawdź cenę
WYSZUKAJ PO NUMERZE VIN
Podaj VIN, a my dobierzemy wtryskiwacz, który idealnie pasuje do Twojego samochodu
Mamy dla Ciebie ponad 4000 dostępnych wtryskiwaczy | |
Cena | Gotowe wtryskiwacze - od 190 zł Regeneracja wtryskiwaczy - 80 zł + części |
Czas realizacji | 24 - 48 godzin |
Gwarancja | 2 lata bez limitu przejechanych kilometrów |
Jak sprawdzić wtryski diesel domowym sposobem?
Wtryski domowym sposobem możesz sprawdzić za pomocą testu przelewowego wtryskiwaczy. Do wykonania tego badania potrzebujesz jedynie gumowych rurek i menzurek z miarką – gdy każdy wtrysk jest podłączony do rurki, a paliwo trafia do oddzielnych pojemniczków, możemy zaobserwować pracę z każdego podzespołów. Jeżeli w którejś z menzurek zauważysz więcej paliwa niż w pozostałych, może to oznaczać awarię części. Oprócz badania przelewowego możesz także przeprowadzić wstępne sprawdzenie, czyli inspekcja wizualna wtrysków pod maską, słuchanie dźwięków pracy podzespołów czy ogólna obserwacja objawów
Jakie objawy daje uszkodzony wtrysk?
Uszkodzony wtrysk zazwyczaj daje objawy, takie jak:
1. Nierówna praca jednostki napędowej i trudności z uruchomieniem pojazdu.
2. Zwiększone zużycie paliwa, ponieważ nieprawidłowe dawkowanie oleju napędowego prowadzi do nieoptymalnego spalania.
3. Kopcenie z wydechu dymem o kolorze białym lub czarnym.
4. Spadek mocy silnika i opóźnienie przyspieszenia.
5. Kontrolka błędu zdiagnozowana przez komputer pojazdu i wyświetlona na desce rozdzielczej (Check Engine).
6. Hałasy w okolicy maski lub ogólna głośna praca silnika.
Czy komputer diagnostyczny pokaże uszkodzone wtryski?
Tak, komputer diagnostyczny pokaże uszkodzone wtryski. Jeżeli któryś wtryskiwacz Common Rail nie pracuje prawidłowo, komputer zarejestruje błędy dotyczące parametrów pracy i pokaże, co jest problemem. Należy jednak pamiętać, że pełną diagnostykę powinno się wykonywać w warsztacie, ponieważ przyczyny kłopotów z wtryskami mogą być różnorodne i zazwyczaj wymagają dodatkowych testów na stole probierczym.
Komentarze