Jak można zapobiec awarii wtryskiwaczy w silniku Diesla? - sprawdzone sposoby
Zapobieganie awarii wtryskiwaczy w silniku Diesla jest możliwe poprzez:
- regularne przeglądy i odpowiednią konserwację,
- prawidłową eksploatację pojazdu,
- stosowanie wysokiej jakości paliwa.
Zarówno te rozległe oraz gwałtowne usterki, jak i nienaturalnie szybkie zużycie wtryskiwaczy paliwa biorą się z reguły z zanieczyszczeń trafiających do listwy wtryskowej, zapobieganie problemowi jest proste, wystarczy regularna wymiana filtra paliwa.
Jeśli w aucie z silnikiem Diesla dochodzi do usterki wtrysków paliwa po stu tysiącach kilometrów przebiegu bądź wcześniej, zazwyczaj przyczyną jest zaniedbanie serwisowe.
W pojazdach, które mają zapewnioną właściwą obsługę obejmującą wymianę kluczowych elementów eksploatacyjnych na czas, zdarza się to sporadycznie.
Od tego, w jakim stanie są wtryski, zależą osiągi silnika, poziom spalania, jak i kondycja układów oczyszczania spalin, zwłaszcza filtra DPF.
W większości przypadków wtryskiwacze można regenerować, jednak znacznie bardziej opłaca się dbać o układ wtryskowy. Przy odpowiednim serwisie podzespoły będą działać jak nowe nie przez kilkadziesiąt, ale nawet przez kilkaset tysięcy kilometrów.
Mamy dla Ciebie ponad 4000 dostępnych wtryskiwaczy | |
Cena | Gotowe wtryskiwacze - od 190 zł Regeneracja wtryskiwaczy - 80 zł + części |
Czas realizacji | 24 - 48 godzin |
Gwarancja | 2 lata bez limitu przejechanych kilometrów |
Co psuje wtryskiwacze?
- Tankowanie słabej jakości paliwa z niesprawdzonych źródeł, w którym znajduje się mnóstwo zanieczyszczeń, które osiadają w baku, jak i na drobnych elementach wtrysku uniemożliwiając ich działanie. Ponadto nieodpowiednie właściwości smarne i zabezpieczające również wpływają na stan techniczny podzespołów.
- Brak regularnych czynności serwisowych, jak wymiana filtra paliwa. Zapchany filtr nie spełnia właściwie swojej funkcji, przez co osady zawarte w paliwie dostają się do wtrysków.
- Niekorzystne warunki pracy, które powodują znacznie szybsze zużywanie części. Zazwyczaj dzieje się tak po tuningu, który doprowadza do tego, że wtryskiwacze pracują pod znacznie większym obciążeniem, niż powinny.
Problem z wtryskiwaczami paliwa – konieczna ich wymiana?
Jeżeli winne problemom są wtryski paliwa, zazwyczaj nie musimy ich wymieniać na nowe. Stare wtryskiwacze, poza sytuacjami, kiedy posiadają uszkodzenia mechaniczne podlegają regeneracji, która pozwala obniżyć koszty naprawy i przywrócić ich prawidłowe funkcjonowanie.
Niewątpliwie najmniej kłopotów z układem wtryskowym silnika mają ci właściciele aut, którzy decydują się na pozornie mało istotne regularne wymiany filtra paliwa. A jeżeli dodatkowo przy okazji miejsce ma wymiana oleju silnikowego, okazuje się, że nawet po sporym przebiegu problemem nie jest ani turbosprężarka, ani inne potencjalnie awaryjne elementy jednostki napędowej.
Jak dbać o wtryski i układ wtryskowy?
- Stosuj odpowiedniej jakości paliwo, które nie zawierają zanieczyszczeń. Olej napędowy słabej jakości negatywnie wpływa na pracę układu wtryskowego.
- Pamiętaj o kontrolnych przeglądach auta i zgodnej z zaleceniami producenta wymianie filtra paliwa, który jest niezbędny dla ochrony wtrysków przed zanieczyszczeniami.
- Dbaj o odpowiednią profilaktykę, stosuj środki czyszczące i konserwujące wtryski.
- Zadbaj o prawidłowe smarowanie silnika, wysokiej jakości olej silnikowy i jego regularna wymiana są niezbędne dla poprawnego działania układu wtryskowego.
- Unikaj nadmiernego i gwałtownego obciążania silnika.
Praktyczną radą, którą zapamiętać powinien każdy kierowca, jest szybkie reagowanie, już podczas zaobserwowania pierwszych symptomów wskazujących na problem z wtryskiwaczami.
Komentarze