Czym grozi jazda z uszkodzonym wtryskiwaczem?
Mamy dla Ciebie ponad 4000 dostępnych wtryskiwaczy | |
Cena | Gotowe wtryskiwacze - od 190 zł Regeneracja wtryskiwaczy - 80 zł + części |
Czas realizacji | 24 - 48 godzin |
Gwarancja | 2 lata bez limitu kilometrów |
W naszej ofercie znajdziesz wtryskiwacze, pompowtryskiwacze oraz pompy Common Rail!
- nowe
- regenerowane na wymianę
- używane z gwarancją
Jazda z uszkodzonymi wtryskiwaczami może w konsekwencji całkowicie unieruchomić pojazd. Niesprawne wtryskiwacze rozpylają paliwo w sposób nieprawidłowy, co od razu odczujemy podczas jazdy. Pierwsze objawy znacznie obniżą komfort jazdy (gasnący silnik, problemy z jego odpaleniem, szarpanie i stuki), a kiedy dodatkowo zostaną zlekceważone, poziom uszkodzeń istotnie się zwiększy. Częste kłopoty z odpaleniem silnika działają destrukcyjnie na akumulator oraz rozrusznik. Z kolei lejące wtryskiwacze wiążą się z nieprawidłowym spalaniem paliwa, a stąd szybka droga do zapchania filtra DPF oraz szybszego zużycia się tłoków. Uszkodzone wtryskiwacze mogą spowodować także zatarcie turbosprężarki, a nawet samego silnika z racji tego, że paliwo wydostające się z lejących wtrysków rozrzedza olej silnikowy, przez traci właściwości zabezpieczające. Warto też wiedzieć, że mechaniczne uszkodzenia wtryskiwaczy uniemożliwiają regenerację, a wówczas może się okazać, że konieczny będzie zakup nowych, o wiele droższych wtryskiwaczy (często wymiana kompletu wtrysków na nowe to koszt oscylujący w granicy kilkunastu tysięcy złotych).
Zużyte wtryskiwacze to dopiero początek problemów – jak długo można jeździć z uszkodzonym wtryskiem?
Zużyte wtryski można skutecznie przywrócić do dawnej formy, jednak kiedy zaniedbamy tę czynność, możemy spodziewać się znacznie większego poziomu awarii. Uszkodzone wtryskiwacze spowodują niekorzystne środowisko pracy dla reszty podzespołów układu wtryskowego, przez co znacznie szybciej się zużyją. Należy więc sprawdzić stan techniczny wtrysków, jak tylko zaobserwujemy pierwsze objawy zabrudzonych wtryskiwaczy. Długa jazda z uszkodzonymi wtryskiwaczami może skończyć się dużym wydatkiem, jaki wiąże się z zakupem nowych podzespołów.
1. Uszkodzone wtryski objawy – jak rozpoznać? – jak sprawdzić, który wtrysk jest uszkodzony?
Usterkę dotyczącą wtryskiwaczy rozpoznamy po problemach z uruchomieniem auta zarówno na zimnym, jak i rozgrzanym silniku. Co więcej, auto będzie gasło na biegu jałowym, a przy wciśnięciu gazu z rury wydechowej zacznie wydobywać się znacznie więcej dymu niż zwykle. Silnik przestaje równo pracować, szarpie, a spod maski słychać specyficzne klekotanie. Ponadto awaria wtrysku wiąże się ze spadkiem mocy, szybszym zużyciem paliwa i dziwnym falowaniem obrotów. Aby sprawdzić, który z wtrysków jest uszkodzony, należy poddać je testom przelewowym lub też sprawdzić komputerowo.
2. Uwaga! To się psuje: układ wtryskowy – uszkodzony wtryskiwacz objawy diesel
Najbardziej awaryjnymi częściami w układzie paliwowym są wtryskiwacze. Ich żywotność skraca dodatkowo nieodpowiedni styl jazdy (wyłącznie po mieście i na krótkich dystansach). Niestety zakup nowych wtrysków wiąże się niekiedy z kosztem aż kilkunastu tysięcy złotych. Dlatego też kierowcy Diesli chętnie korzystają z regeneracji, która jest o wiele tańsza, jednak bardzo skuteczna. Uszkodzone wtryskiwacze znacznie obniżą komfort podróżowania, a zlekceważone mogą doprowadzić do uszkodzenia turbosprężarki, filtra cząstek stałych, a w konsekwencji – silnika.
3. Uszkodzone wtryskiwacze Common Rail. Jak je zdiagnozować i wymienić? – zawieszony wtryskiwacz objawy
Kiedy mamy podejrzenie awarii wtryskiwaczy, najlepiej sprawdzić ich parametry na urządzeniu diagnostycznym. Wówczas porównując rzeczywiste parametry wtrysku z wartościami zadanymi przez producenta, pozwoli wskazać niesprawny wtrysk. Jeśli diagnoza wskaże na zły stan techniczny wtrysków, konieczne jest ich czyszczenie lub kiedy to niemożliwe – wymiana. W takim przypadku trzeba udać się do serwisu, który posiada osprzęt dedykowany podzespołom układu paliwowego (samodzielne naprawy nie są zalecane z uwagi na łatwość uszkodzenia wtrysków). Jeżeli więc Twój pojazd dymi, pracuje nierówno i gaśnie – skorzystaj z diagnostyki wtrysków, ponieważ być może któryś jest zawieszony.
Komentarze
Janusz
Wystawiono Rok temu
Jazda z uszkodzonym wtryskiwaczem może prowadzić do wielu poważnych problemów z silnikiem i innymi elementami samochodu. Poniżej wymieniono niektóre z możliwych konsekwencji: Zwiększone zużycie paliwa – uszkodzony wtrysk może prowadzić do nieprawidłowego dozowania paliwa, co skutkuje zwiększonym zużyciem paliwa. Nierównomierne spalanie paliwa – uszkodzony wtrysk może prowadzić do nierównomiernego rozprowadzania paliwa w cylindrach, co skutkuje nieprawidłowym spalaniem paliwa i wydzielaniem niepotrzebnych emisji spalin. Zwiększone zużycie oleju silnikowego – uszkodzony wtrysk może prowadzić do zwiększonego zużycia oleju silnikowego. Uszkodzenie silnika – w przypadku poważnych uszkodzeń wtryskiwacza, może dojść do uszkodzenia silnika. Uszkodzenie innych elementów samochodu – uszkodzony wtrysk może prowadzić do uszkodzenia innych elementów samochodu, takich jak katalizator, sondy lambda itp.
Czy ta opinia była pomocna?
Jarek
Wystawiono 2 lata temu
Nie ryzykowałbym jazdy z uszkodzonym wtryskiem, tylko serwis w tym przypadku.
Czy ta opinia była pomocna?
Stefano
Wystawiono 2 lata temu
Jak jeździsz z uszkodzonymi wtryskami, to nie zdziw się, jak kiedyś auto stanie i nie będziesz mógł odpalić. Bo tak to się może skończyć.
Czy ta opinia była pomocna?
Ariel727
Wystawiono 2 lata temu
No, powiem szczerze, że po przeczytaniu tego i innych podobnych artykułów jeżdżę bardziej świadomie bo nie chciałabym doprowadzić do uszkodzenia wtryskiwacza czy też innej części.
Czy ta opinia była pomocna?
mmohito0202
Wystawiono 2 lata temu
Zdecydowanie odradzam jazdy samochodem z uszkodzonymi wtryskami, jeśli nie chcemy się prosić o kłopoty...
Czy ta opinia była pomocna?