Czy po wymianie wtryskiwaczy zawsze trzeba je kodować? - zobacz, jakie są wyjątki!
Kodowanie wtryskiwaczy po wymianie jest niezbędne, aby zapewnić prawidłowe działanie silnika. Wyjątkiem są wtryski, które nie mają kodu IMA. Jeśli zastanawiasz się, czy kodowanie jest obowiązkowe po regeneracji wtryskiwaczy, to tez jest ono wymagane. Należy również zakodować wtryskiwacze po regeneracji. Bez kodowania nowych i zregenerowanych wtrysków sterownik jednostki napędowej będzie pracował według starych parametrów, które nie są już aktualne. Każdy wtrysk ma indywidualne parametry, które określają ilość paliwa dawkowanego do cylindrów. Programowanie wtryskiwaczy wykonuje się w autoryzowanym serwisie, który dysponuje odpowiednim sprzętem, a także wiedzą. Jeśli specjalista wymieni wtryski bez kodowania, bardzo szybko pojawią się problemy z pracą silnika, ze zwiększonym zużyciem paliwa, a także uniemożliwienie odpalenia samochodu. Pamiętaj, że doświadczony mechanik nie powinien pozwolić sobie na popełnienie takiego błędu.
Mamy dla Ciebie ponad 4000 dostępnych wtryskiwaczy | |
Cena | Gotowe wtryskiwacze - od 190 zł Regeneracja wtryskiwaczy - 80 zł + części |
Czas realizacji | 24 - 48 godzin |
Gwarancja | 2 lata bez limitu kilometrów |
Kodowanie wtryskiwaczy - po co to jest?
Kodowanie wtryskiwaczy to sposób na dokładne dopasowanie ich pracy do indywidualnych potrzeb danego silnika. Dzięki kodom IMA komputer samochodu może precyzyjnie określić, ile paliwa należy wtrysnąć, kiedy i jak długo. To pozwala uzyskać optymalną pracę silnika, zarówno pod względem wydajności, jak i ekologii. Samo kodowanie wtrysków zajmuje mechanikowi około godziny. Nie zalecamy samodzielnie wymieniać tych podzespołów, nie mając żadnego doświadczenia ani narzędzi oraz podejmowania się kalibracji wtrysków.
Czy można wymienić tylko jeden wtryskiwacz?
Z reguły, jeśli diagnostyka wtrysków wykaże, że do wymiany nadaje się tylko jeden wtryskiwacz, to właściciel pojazdu faktycznie nie jest zmuszony do zakupu całego kompletu. Jest to znacznie tańsze rozwiązanie, natomiast ma to swoje minusy. Przede wszystkim nikt nie da Ci gwarancji, że w niedalekiej przyszłości nie padną kolejne wtryski. W naszej ocenie lepiej wymienić cały komplet wtryskiwaczy niż co jakiś czas przyjeżdżać do serwisu i tracić samochód na około 1 do 2 dni roboczych.
Jak zaoszczędzić na wymianie wtryskiwaczy?
Jeśli chcesz zaoszczędzić pieniądze, zalecamy regenerację wtryskiwaczy zamiast wymiany na nowe, fabryczne elementy. Regeneracja tych podzespołów polega na ich rozbiórce, sprawdzeniu części pod mikroskopem, wymianie uszkodzonych elementów oraz wyczyszczeniu zabrudzonych części. Po zamontowaniu wtrysków trzeba je skalibrować w sterowniku jednostki napędowej. Dodatkowo wiedz, że regeneracja wtryskiwaczy nie jest tak skomplikowana, jak wymiana tych elementów. Gdyby Twoje wtryski nie nadawały się do regeneracji, to w celu zaoszczędzenia pieniędzy możesz zakupić regenerowany zestaw wtryskiwaczy.
Komentarze