Czy można jeździć z uszkodzonym wtryskiwaczem? - lepiej tego nie rób
Nie jest zalecane jeżdżenie pojazdem z uszkodzonym wtryskiwaczem Common Rail. Wtrysk Diesla odgrywa kluczową rolę w procesie dostarczania paliwa do silnika samochodu. Uszkodzony wtryskiwacz może doprowadzić do różnych problemów, w tym spadku wydajności jednostki napędowej, zwiększonego zużycia oleju napędowego, emisji szkodliwych substancji, a nawet usterki całego silnika czy też turbiny. Lepiej więc unikać jazdy z uszkodzonym wtryskiwaczem, bo w przeciwnym razie poniesiesz ogromne koszty napraw. Zazwyczaj wystarczy zregenerować wtryskiwacze, aby przywrócić ich pierwotne parametry wraz z właściwościami za kwotę kilkukrotnie mniejszą w porównaniu do zakupu i montażu nowego kompletu wtrysków.
Mamy dla Ciebie ponad 4000 dostępnych wtryskiwaczy | |
Cena | Gotowe wtryskiwacze - od 190 zł Regeneracja wtryskiwaczy - 80 zł + części |
Czas realizacji | 24 - 48 godzin |
Gwarancja | 2 lata bez limitu kilometrów |
Jak długo można jeździć z uszkodzonym wtryskiem?
Najlepiej najkrócej jak się da, ponieważ konsekwencje są poważne. Jazda bez jednego wtrysku tudzież jazda z niesprawnymi wtryskami może skończyć się tragicznie dla Twojego silnika oraz turbosprężarki, dlatego nie ryzykuj. Jeśli podejrzewasz dysfunkcje wtryskiwaczy w swoim silniku, zgłoś się jak najszybciej do serwisu, aby nie dopuścić do wystąpienia poważniejszych usterek innych podzespołów. Dla przypomnienia – wtryski pełnią bardzo ważną funkcję w jednostce napędowej auta, ponieważ to one odpowiadają za dostarczenie paliwa do komory spalania. Jeżeli są one sprawne, to paliwo jest rozpylane w prawidłowej dawce i pod odpowiednim ciśnieniem. Ich uszkodzenie uniemożliwia prawidłowe działanie silnika wysokoprężnego.
Po czym poznać, że wtryski są niesprawne?
Awaria wtryskiwaczy może objawiać się na różne sposoby. Użytkownik pojazdu odczuwa nieprzyjemne szarpania podczas jazdy, niestabilną pracę silnika na biegu jałowym, charakterystyczne stukanie lub zwiększoną emisję spalin. Pogarszają się także osiągi jednostki napędowej. Spadek mocy lub wzrost zużycia paliwa mogą sygnalizować konieczność wymiany tudzież regeneracji wtryskiwaczy. W przypadku wystąpienia takich objawów w Twoim pojeździe możesz podjąć się samodzielnej diagnostyki lub od razu udać się do serwisu. Specjaliści dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu podejmują odpowiednie kroki w kierunku skutecznej naprawy komponentów.
Jak sprawdzić wtryskiwacze bez ich demontażu?
Najprostszym sposobem jest przeprowadzenie testu przelewowego, który nie wymaga demontażu wtryskiwaczy. Do wykonania testu potrzebne będą plastikowe rurki oraz pojemniki na paliwo. Należy podłączyć je do przewodów przelewowych, następnie rozgrzać silnik do temperatury co najmniej 70°C i odczekać, aż paliwo spłynie do pojemników. Jeśli ilość paliwa przekroczy 4 mg na 1 cykl pracy cylindra, może to wskazywać na uszkodzenie wtryskiwaczy. Oznacza to więc, że powinieneś jak najszybciej umówić się na wizytę w serwisie w celu przeprowadzenia dokładnej diagnostyki pod mikroskopem.
Komentarze