Co zrobić, gdy system wtryskiwaczy ulegnie awarii? - reaguj na czas!
Gdy system wtryskowy ulegnie awarii powinniśmy jak najszybciej zgłosić się do profesjonalnego serwisu samochodowego, który zdiagnozuje problem i zajmie się jego rozwiązaniem. Pierwsze symptomy niepoprawnej pracy układu wtryskiwaczy nie powinny być zbagatelizowane, im szybsze działanie, tym większa szansa na relatywnie tańszą naprawę i uniknięcie poważnych uszkodzeń. W innym wypadku, im dłuższa będzie eksploatacja pojazdu, tym większe pogłębianie się usterki, i dużo gorsze konsekwencje – zarówno te techniczne, jak i te finansowe. Poważna awaria systemu wtryskiwania, pogłębiona dłuższą jazdą może doprowadzić nawet do unieruchomienia silnika unieruchomić silnik.
Na uszkodzenia wtrysków narażone są najczęściej samochody Diesla, które głównie poruszają się po mieście, na krótkich odcinkach. Wtedy właśnie zanieczyszczenia, które skracają żywotność wtrysków, filtra cząstek stałych oraz turbosprężarki. Większość nowoczesnych silników wysokoprężnych wyposażona jest w układ wtryskowy Common Rail.
Ważne jest, aby w momencie wystąpienia skorzystać z usług autoryzowanego serwisu, który jest sprawdzony i zaufany, by nie doprowadzić do poważniejszej awarii i uzyskać gwarancję jakości.
Mamy dla Ciebie ponad 4000 dostępnych wtryskiwaczy | |
Cena | Gotowe wtryskiwacze - od 190 zł Regeneracja wtryskiwaczy - 80 zł + części |
Czas realizacji | 24 - 48 godzin |
Gwarancja | 2 lata bez limitu kilometrów |
Czym jest i jak działa układ wtryskowy?
Układ wtryskowy zasila olejem napędowym silnik spalinowy pojazdu i jest odpowiedzialny za dostarczanie w odpowiedniej ilości oleju napędowego do jednostki napędowej. W samochodach znajduje się kilka wtryskiwaczy, a każdy z nich jest wart nawet kilka tysięcy złotych. Łatwo możemy policzyć, że wymiana wtryskiwaczy na nowe może wynieść nawet kilkanaście tysięcy.
Na uszkodzenia związane z tymi elementami najczęściej narażone są pojazdy z silnikiem Diesla, które jeżdżą głównie po mieście, wyłącznie na krótkich odcinkach. Podczas takich tras zanieczyszczenia kumulują się najbardziej, i skracają żywotność wtrysków, a także filtra DPF, czy też turbosprężarki. Większość z nowoczesnych samochodów z silnikiem wysokoprężnym wyposażona jest w układ wtryskowy Common Rail.
Jakie są pierwsze objawy wskazujące na awarię wtrysków?
- Kontrolka awarii „CHECK Engine”, zapalenie się na desce rozdzielczej żółtego lub czerwonego silnika. Najczęściej zapala się podczas awarii jednostki napędowej lub nieprawidłowymi parametrami jego pracy. Jest zazwyczaj pierwszym objawem problemów z układem wtryskowym.
- Nieprawidłowego funkcjonowanie silnika, szarpnięcia i spadek osiągów jednostki napędowej, która nie generuje odpowiedniej mocy przez niepoprawne dawkowanie paliwa.
- Wystąpienie zwiększonego zużycie paliwa oraz dymienie z wydechu.
- Stukanie silnika podczas użytkowania auta, powodem czego jest zbyt duża ilość paliwa, która trafia do komory.
- Problem z odpalaniem jednostki napędowej, który pojawia się zarówno na zimnym, jak i rozgrzanym silniku. Jest to skutkiem nieszczelności powstałej we wnętrzu wtrysku.
Dalsze użytkowanie pojazdu z niesprawnym układem wtryskiwania, może powodować występowanie kolejnych objawy, których pod żadnym pozorem nie powinno się bagatelizować.
Jak naprawić awarię wtryskiwacza, i czy dalsza jazda jest możliwa?
Jeśli zauważymy pierwsze objawy zepsucia się wtryskiwaczy, powinniśmy skierować się do zaufanego serwisu samochodowego, jak najszybciej. Dalsze użytkowanie samochodu i zbagatelizowanie oznak awarii wtrysków może spowodować poważne i kosztowne problemy, jak wypalenie tłoków bądź zatarcie się turbosprężarki. Zniszczeniu może ulec również pompa wtryskowa i filtr cząstek stałych.
W takim przypadku zostawienie samochodu u mechanika będzie się wiązać z kosztami rzędu nawet kilkunastu tysięcy złotych. Na szczęście istnieje opcja alternatywnej regeneracji wtrysków, która nie wymaga inwestycji w oryginalne elementy lub ich zamienniki. Wtrysk bez uszkodzeń mechanicznych można wyczyścić i wymienić wyłącznie jego zużyte elementy, dzięki czemu w dalszym ciągu będzie mógł bezproblemowo służyć kolejny okres eksploatacyjny.
Komentarze