Co jest przyczyną głośnej pracy wtryskiwaczy? - nie lekceważ niepokojących sygnałów
Najczęstszą przyczyną głośniejszej pracy wtryskiwaczy, ich stukania są nagromadzone w ich wnętrzu zanieczyszczenia w postaci nagaru oraz różnorodnych osadów, będących efektem ubocznym spalania oleju napędowego i nieczystości znajdujących się w oleju napędowym. Nowoczesne wtryskiwacze Common Rail cechuje bardzo wysoka kultura pracy, co oznacza, że podczas jazdy nie generują one hałasu. Wtryski nie powinny wydawać żadnych niecodziennych odgłosów– a do takich właśnie należy stukanie lub klekotanie (słyszalne szczególnie na zimnym silniku). Choć w pierwszych momentach może to nie przysparzać problemów podczas jazdy, tak zbagatelizowanie po czasie może doprowadzić do nieprzyjemnych, jak i kosztownych konsekwencji.
Wszelkie zabrudzenia mogą osadzać się na dyszach, jak i w środku komponentów, co prowadzi do problemów z dawkowaniem oraz rozpylaniem paliwa. Nadmiar zabrudzeń wpływa negatywnie nie tylko na pracę wtrysków, ale także całego silnika. W momencie, gdy zanieczyszczeń zbierze się za dużo, wtryskiwacze mogą ulec zatkaniu, tracąc swoje parametry.
Mamy dla Ciebie ponad 4000 dostępnych wtryskiwaczy | |
Cena | Gotowe wtryskiwacze - od 190 zł Regeneracja wtryskiwaczy - 80 zł + części |
Czas realizacji | 24 - 48 godzin |
Gwarancja | 2 lata bez limitu kilometrów |
Diagnostyka wtrysków
Aby sprawdzić, który z wtrysków działa nieprawidłowo i wydaje niepokojące dźwięki, najlepiej jest przetestować komponenty na urządzeniu diagnostycznym, a następnie porównać ich parametry. Diagnostykę najlepiej jest przeprowadzić w profesjonalnym serwisie, który dysponuje odpowiednim sprzętem i doświadczonymi fachowcami.
Skrupulatnie przeprowadzona diagnostyka informuje o stanie komponentów i potrzebie poddania wtryskiwaczy regeneracji lub niekiedy konieczności całkowitej ich wymiany.
W przypadku wystąpienia usterki, warto sprawdzić cały układ paliwowy.
Do czego prowadzi lekceważenie stukania wtrysków?
Bagatelizowanie hałasowania wtryskiwaczy paliwa może doprowadzić do poważnych konsekwencji, zarówno dla pojazdu, jak i portfela jego właściciela. Początkowo, głośniejsza praca komponentów może wydawać się jedynie niewielką przypadłością, jednak zazwyczaj jest to sygnał, że coś nie działa właściwie.
- Wtryski pracujące nieprawidłowo mogą zaszkodzić silnikowi. Niewłaściwe dostarczanie paliwa do cylindrów może prowadzić do nieefektywnego spalania, co z kolei ma wpływa wydajność i osiągi pojazdu.
- Zlekceważenie stukania może prowadzić do usterki innych elementów. Wtryskiwacze mogą dostarczać zbyt dużo paliwa, co prowadzi do "zalewania" cylindrów, a taki stan rzeczy prowadzi do uszkodzeń tłoków, cylindrów lub zaworów, a naprawa wiąże się ze sporymi kosztami.
- Niesprawne wtryskiwacze mogą powodować znacznie większą emisję spalin, co jest szkodliwe dla środowiska.
Jak pozbyć się stukania wtrysków?
W zależności od zdiagnozowanej przyczyny, dostępnych jest kilka metody naprawy wtryskiwaczy:
- Czyszczenie wtrysków - W wielu przypadkach wystarcza wyczyścić komponenty z nagromadzonych zanieczyszczeń, by przywrócić ich prawidłowe funkcjonowanie. Zrobić to można za pomocą specjalistycznych środków czyszczących bądź ultradźwięków.
- Regeneracja wtryskiwaczy - Gdy podzespoły są uszkodzone, można poddać je regeneracji, która polega na dogłębnym oczyszczeniu i wymianie niesprawnych elementów.
- Wymiana wtrysków - W skrajnych przypadkach, w których czyszczenie lub naprawa nie są możliwe, niezbędna okazuje się wymiana podzespołów na nowe.
Stukanie wtryskiwaczy jest problemem, którego nie należy ignorować. Może to doprowadzić do poważnych uszkodzeń silnika oraz pogorszenia jego osiągów.
Komentarze